Takimi i OSBE/ Sekretari amerikan i shtetit: Provat sugjerojnë se Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin. Ne nuk do ta harrojmë kurrë

Sekretari i Shtetit Tony Blinken tha të enjten se “të gjitha provat sugjerojnë se Rusia synon të rrethojë dhe kërcënojë Kievin, dhe ne besojmë se Moska ka zhvilluar plane për të shkaktuar abuzime të të drejtave të njeriut – dhe potencialisht më keq – në popullin ukrainas”.

Diplomati i lartë amerikan nuk shtjelloi se çfarë veprimi “potencialisht më të keq” mund të shkaktojë Moska ndaj popullit të Ukrainës në komentet e tij në një takim të posaçëm të Organizatës për Siguri dhe Bashkëpunim në Evropë (OSBE).

“Veprimet e Rusisë janë një fyerje për demokracinë, për të drejtat e njeriut, për njerëzimin”, sipas një transkripti të vërejtjeve të Blinken të dorëzuar virtualisht më herët gjatë ditës së enjte. “Për muaj të tërë, Rusia është përfshirë në pretendimin e diplomacisë, ndërsa këmbëngulte se nuk kishte asnjë qëllim për të pushtuar Ukrainën. Gjatë gjithë kohës, Kremlini ka përgatitur këtë sulm gjakftohtë, përmasat e të cilit nuk janë parë në Evropë që nga Lufta e Dytë Botërore”.

“Anëtarët e kësaj organizate dhe i gjithë komuniteti ndërkombëtar tani e shohin qartë braktisjen dhe abdikimin e plotë të Rusisë nga angazhimet që ajo bëri ndaj botës – dhe ne nuk do ta harrojmë kurrë”, tha Blinken.

Rusia dhe Ukraina janë të dyja shtete pjesëmarrëse në OSBE.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *