Takimi i parë me një djalë që zgjati…1 javë/ Izolimi nga Covid-19 detyron 30-vjeçaren të bashkëjetojë me një të panjohur: Është i rezervuar, por gatuan dhe pastron shtëpinë

Imagjinoni të jeni në një takim të parë që nuk mund ta përfundoni? Kjo është ajo që i ndodhi një gruaje në Kinë. Supozohej të ishte një njohje por rezultoi të kthehej në një izolim nga Covid duke detyruar  një grua kineze të qëndronte me djalin që kishte shkuar për takim në shtëpinë e tij për ditë të tëra.

Gruaja 30-vjeçare, shkoi për një dreke me nje djalë në qytetin e saj të lindjes, Zhengzhou, një qytet në Kinën qendrore që po përballet me një shpërthim të koronavirusit.

“Tani po plakem, familja më ka prezantuar me 10 djem”, ka thënë ajo në një video në rrjetet sociale.

Pikërisht kur Wang ishte gati të shkonte në shtëpi pas drekës ajo zbuloi se e gjithë lagjja kishte hyrë në një bllokim të shpejtë.

Kina mbyll rregullisht komunitetet pasi infeksionet Covid zbulohen midis banorëve. Këto bllokime të papritura -së bashku me testimin masiv dhe karantinën e gjerë  janë pjesë e strategjisë së rreptë të vendit me zero-Covid për të zhdukur shpejt shpërthimet lokale.

Në pamundësi për t’u larguar, Wang ishte ngecur në shtëpinë e takimit të saj për ditë të tëra. Ajo postoi video të përvojës së saj të papritur të bashkëjetesës në rrjetet sociale, duke treguar se si po gatuante ushqime për të, duke fshirë dyshemenë dhe duke punuar në laptopin e tij. Videot u bënë shpejt virale, me takimin e Ëang duke u bërë një temë kryesore në trend në Ëeibo, platforma e ngjashme me Tëitter të Kinës.

Ëang ishte kthyer në Zhengzhou nga qyteti jugor i Guangzhou së fundmi përpara Vitit të Ri Hënor dhe kaloi një javë duke takuar kërkuesit e mundshëm që familja e saj kishte krijuar për të, tha ajo për gazetën shtetërore The Paper të martën.

“Gjatë karantinës, ndjej se përveçse ai është i rezervuar si një manekin druri, gjithçka tjetër në lidhje me të është goxha e mirë. Ai gatuan, pastron shtëpinë dhe punon. Edhe pse gatimi i tij nuk është shumë i mirë, ai është ende i gatshëm të kalojë kohë në Kuzhina, mendoj se është e mrekullueshme”, tha ajo për The Paper.

Në videot e Wang, takimi i saj shihet duke shërbyer ushqime të skuqura si domate dhe vezë të fërguara.

Wang tha në një postim të hënën se ajo kishte fshehur videon e saj origjinale nga llogaria e saj pasi ajo u bë virale. “Për momentin jam ende në shtëpinë e burrit. Ai është një person i paartikuluar, i sinqertë dhe nuk flet shumë. Faleminderit të gjithëve për vëmendjen… Shpresoj që pandemia të marrë fund së shpejti dhe që vajzat beqare të gjejnë një lidhje së shpejti”.

Që nga e enjtja, është e paqartë nëse Wang jeton ende në shtëpinë e takimit të saj.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *