Takimi Putin-Kim, Lukashenko sugjeron bashkëpunim trepalësh me Moskën dhe Phenianin

Presidenti rus Vladimir Putin mbajti një takim të premten me aleatin e tij bjellorus, Aleksandër Lukashenko i cili propozoi që Minsku t’u bashkohet përpjekjeve të Moskës për të rigjallëruar aleancën me Phenianin.

Propozimi i tij vjen pas takimit të nivelit të lartë të presidentit Putin me udhëheqësin e Koresë së Veriut, Kim Jong Un.

Presidenti i Bjellorusisë u takua me homologun e tij rus në vendpushimin e Detit të Zi të Soçit dhe presidenti Putin tha se do ta informonte zotin Lukashenko lidhur me bisedimet me udhëheqësin koreano-verior, që siç tha ai kishin të bënin me situatën në rajon dhe atë në Ukrainë.

Zoti Lukashenko u përgjigj duke propozuar një bashkëpunim trepalësh./ VOA

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts