Taksistët gjejnë 6 trupa gjysmë të zhveshur të varur nga një urë

13:16 13/08/2021

Gjashtë trupa janë gjetur të varur nga një urë në një qytet të shkatërruar nga një përplasje mes karteleve.

Kufomat u vunë re nga shoferët kalimtarë në Zacatecas, Meksika veriore, të enjten, 12 Gusht. Viktimat ishin zhveshur gjysmë lakuriq dhe Zyra e Prokurorit të Përgjithshëm të Shtetit ka filluar një hetim.

Zacatecas, kryeqyteti i shtetit me të njëjtin emër, është goditur nga dhuna intensive muajt e fundit, kur Karteli Sinaloa dhe rivali i tij më i madh, Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco, luftojnë për kontrollin e rrugëve kryesore të trafikimit.

Rreth 536 njerëz u vranë në shtet në gjashtë muajt e parë të vitit deri në Qershor, një rritje prej 57% në të njëjtën periudhë të vitit të kaluar.

Në Qershor, Karteli Sinaloa torturoi anëtarët e bandës rivale para se të varnin trupat e tyre të gjymtuar nga një urë, raportojnë mediat e huaja.

Viktimat u gjetën në qytetin Fresnillo, Zacatecas, më 19 Qershor. Vrasësit e tyre i kishin lënë gjysmë të zhveshur dhe u kishin vendosur çanta mbi kokë.

Ditë më parë, anëtarët e Kartelit Sinaloa morën në pyetje tre ushtarë nga Karteli i Gjeneratës së Re Jalisco [CJNG].

Besohet se ata u torturuan dhe më pas u lidhën me urën, raportoi Infobae. Vrasjet e fundit thuhet se ishin pjesë e “Operacionit MZ” të Sinaloa Cartel.

Në Maj, banditët e kartelit lanë një kokë të prerë të varur nga një urë si një paralajmërim për bandën më të fuqishme të Meksikës.

Oficerët e policisë bënë zbulimin e tmerrshëm në lagjen Sanchez Taboada të Tijuanës rreth orës 2 të mëngjesit me kohën lokale më 22 Maj.

Koka ishte lënë në një qese plastike e lidhur në një litar me një mesazh nga Karteli Arellano-Félix, sipas Zeta Tijuana.

Paralajmëroi se e njëjta gjë do të ndodhte me këdo që shoqërohej me “njerëz të ndyrë” në qytet. Mesazhi iu drejtua Kartelit të Gjeneratës së Re Tijuana [CTNG], raportoi Infobae. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *