“Taksoni të pasurit”, mesazhi viral që u dha në Met Gala

12:40 15/09/2021

Kur Alexandria Ocasio-Cortez veshi një fustan të bardhë me mesazhin “taksojini të pasurit” të stolisur me të kuqe në Met Gala, një nga ngjarjet më të mprehta të Nju Jorkut, sigurisht që do të shpërthenin kritika.

“Mediumi është mesazhi,” shkruan Ocasio-Cortez në Instagram.

“Zyrtarët e zgjedhur të New York-ut janë të ftuar rregullisht dhe marrin pjesë në takim për shkak të përgjegjësive tona në mbikëqyrjen e institucioneve kulturore të qytetit që i shërbejnë publikut. Unë isha një nga disa të pranishmit. Veshja është e huazuar”.

Ocasio-Cortez ishte gjithashtu e vendosur të përdorte qendrën e vëmendjes për të përsëritur angazhimin e saj ndaj parimeve që e kanë bërë atë një ikonë në skenën politike kombëtare, të njohur gjerësisht nga inicialet e saj, AOC.

“Tani është koha për kujdesin ndaj fëmijëve, kujdesin shëndetësor dhe veprimet klimatike për të gjithë.Taksoni të pasurit,” shkruan ajo.

Fustani i saj ka qenë një nga paraqitjet më të komentuara në ngjarjen më të nxehtë të tapetit të kuq të vitit. Ocasio-Cortez lavdëroi Aurora James, drejtoreshë krijuese dhe themeluese e markës luksoze “Brother Vellies”.

Sipas Vogue, James tha: “Moda po ndryshon, Amerika po ndryshon. Unë mendoj se Alexandria dhe unë jemi një mishërim i madh i modës së gjuhës që duhet të kemi parasysh për të shtuar leksikun e përgjithshëm ndërsa punojmë drejt një të ardhmeje më të qëndrueshme, gjithëpërfshirëse dhe të fuqizuar.”

Mbështetësit e quajtën pamjen “thjesht ikonike” dhe e quajtën Ocasio-Cortez “një mbretëreshë anti-kapitaliste”.

Disa e vlerësuan që kur ishte i rrethuar nga elita, Ocasio-Cortez zgjodhi të lëshonte një mesazh që kishte për qëllim të vinte në pozita shqetësuese artistët e tjerë.

“AOC e veshur me këtë fustan në një ngjarje plot njerëz të pasur … kjo grua ka më shumë guxim se çdo burrë në Kongres,” tha një mbështetës në Twitter.

Kritiket në të gjithë spektrin politik theksuan që ata e panë si hipokrizi.

“Nëse [AOC] i urren aq të pasurit, pse po merr pjesë në një ngjarje që vetëm njerëzit më të pasur në Amerikë mund të përballojnë të marrin pjesë?”, pyeti shkrimtari David Hookstead.

Vanessa Friedman, drejtoreshë e modës për New York Times, e quajti shkëputjen mes paraqitjes së Ocasio-Cortez në gala dhe mesazhit të saj “një propozim i ndërlikuar”.

Një zë përparimtar, Black Lives Matter Greater NY, e akuzoi se ishte “performuese” dhe “jo shumë socialiste”, veçanërisht pasi protestuesit u arrestuan jashtë Met Gala. Të tjerët dolën në mbrojtje të Ocasio-Cortez, duke vënë në dukje se si veshja e saj bëri një “mesazh thelbësor” të bëhej viral.

Në përgjigje të kritikëve të saj, Ocasio-Cortez shkroi në Instagram se ishte mësuar të ishte “e kontrolluar rëndë dhe pa pushim nga të gjitha anët politikisht”.

“Por ne të gjithë bëmë një bisedë për taksimin e të pasurve”, tha ajo. /tvklan.al

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.