Talebanët bëjnë masakër, ekzekutojnë më shumë se 100 ish-anëtarë të qeverisë afgane

talebanet bejne masaker ekzekutojne me shume se 100 ish anetare te qeverise afgane
talebanet bejne masaker ekzekutojne me shume se 100 ish anetare te qeverise afgane

Më shumë se 100 ish-anëtarë të qeverisë afgane, forcat e saj të sigurisë dhe ata që kanë punuar me trupat ndërkombëtare janë dënuar me vdekje që kur talebanët morën pushtetin.

Kështu ka njoftuar Sekretari i Përgjithshëm i Kombeve të Bashkuara, Antonio Guterre.

Në një raport të marrë të dielën nga Associated Press, Guterres tha se “më shumë se dy të tretat” e viktimave dyshohet se janë gjykuar në bazë të ligjeve talebane.

Ai shtoi se pavarësisht garancive të talebanëve, misioni politik i OKB-së ka marrë gjithashtu të dhëna të besueshme “për zhdukje me forcë dhe shkelje të tjera që ndikojnë në të drejtën për jetë dhe integritetin fizik” të ish-qeverisë dhe anëtarëve të koalicionit.

Guterres tha se mbrojtësit e të drejtave të njeriut dhe punonjësit e medias gjithashtu vazhdojnë “të jenë nën sulm, frikësim, ngacmim, arrestim arbitrar, keqtrajtim dhe vrasje”.

Sekretari i Përgjithshëm tha se misionet e OKB-së dokumentuan 44 raste të arrestimeve të përkohshme, rrahjeve dhe kërcënimeve për kërcënime, 42 prej tyre nga talebanët.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts