Talebanët demonstrojnë forcën me parakalime

talebanet demonstrojne forcen me parakalime
talebanet demonstrojne forcen me parakalime

19:51 03/09/2021

Mediat: Qeveria e re në prag të formimit, në krye Mullah Baradari

Talebanët nisin të demonstrojnë forcën e tyre përmes videove propagandistike, ende pa formuar zyrtarisht administratën e re, me të cilën do të sundojnë Afganistanin. Kjo video që është transmetuar në mediat vendase tregon militantët e tyre, në momente stërvitjesh si dhe gjatë një parakalimi në rrugët e Kabulit, ku mbanin në duar edhe flamurin e tyre të bardhë me shkrime krime kuranore.

Pamjet u përngjajnë atyre të videove propagandistike që publikonin kundërshtarët e tyre, terroristët e Shtetit Islamik 5 vite më parë, kur sundonin territore të gjera në Irak e Siri.

Megjithatë, talebanët nuk janë aq ilegjitimë sa Shteti Islamik, pasi deri më tani kanë marrë shenja të sigurta njohjeje nga vende me peshë globale si Kina e Rusia. Mediat ndërkombëtare shkruajnë se talebanët janë në prag të formimit të qeverisë së re të vendit, në krye të së cilës do të jetë lideri i tyre politik, bashkëthemelues i organizatës, Mullah Baradari.

Tv Klan

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts