Talebanët hapin zjarr ndaj protestuesve në Jalalabad, të paktën 2 të vdekur dhjetëra të tjerë të plagosur (VIDEO)

Talebanët nuk kanë treguar mëshirë dhe kanë qëlluar me armë zjarri ndaj civilëve në qytetin Jalalabad. Sipas mediave të huaja, si pasojë kanë mbetur të vdekur 2 persona.

Qytetarë të shumtë këtë të mërkurë, janë mbledhur në rrugët e qytetit dhe kanë protestuar kundër qeverisë së re. Talebanët këtë revoltë duket se nuk e kanë pranuar dhe kanë hapur zjarr ndaj turmës, duke lënë të vdekur 2 persona dhe plagosur 12 të tjerë.

Arsyeja e agravimit të situatës, ka qenë refuzimi që kanë bërë qytetaret për konvertimin e flamurit të Afganistanit, me atë të talenavëne. Në pamjet e bëra virale shihen burra e gra teksa vërshojnë në rrugë.

Raportohet se janë talebanët kanë dhunuar disa gazetarë, që po raportonin ngjarjen.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.