Talebanët kërkuan uljen e çmimeve, Pakistani pezullon fluturimet me Afganistanin

Pakistan International Airlines (PIA) ka pezulluar fluturimet në Kabul pas asaj që ajo e quajti ndërhyrje të rëndë nga autoritetet talebane.

Pezullimi u krye të enjten pasi qeveria talebane urdhëroi kompaninë ajrore, e vetmja kompani ndërkombëtare që operonte rregullisht jashtë kryeqytetit afgan, të ulte çmimet e biletave në nivelet e para rënies së qeverisë afgane të mbështetur nga Perëndimi në gusht.

“Fluturimet tona shpesh ballafaqoheshin me vonesa të panevojshme për shkak të qëndrimit joprofesional të autoriteteve të aviacionit në Kabul,” tha Abdullah Hafeez Khan, zëdhënësi i ANP -së për agjencinë e lajmeve AFP.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.