Talebanët krijojnë gjykatën ushtarake për të zbatuar ligjin e Sheriatit në Afganistan

Administrata e përkohshme e talebanëve njoftoi krijimin e një gjykate ushtarake për të zbatuar ligjin islamik në Afganistan.

Gjykata është formuar me komandën e udhëheqësit suprem Hebatullah Akhundzada për të zbatuar “sistemin e sheriatit, dekretet hyjnore dhe reformën sociale”, tha në një deklaratë Enamullah Samangani, zëvendës zëdhënësi i grupit.

Obaidullah Nezami është emëruar si kryetar i gjykatës, me Seyed Aghaz dhe Zahed Akhundzadeh që shërbejnë si zëvendës, shtohet deklarata.

Sipas Samangani, gjykata ushtarake do të ketë autoritetin të interpretojë vendimet e Sheriatit, të nxjerrë dekrete të rëndësishme për ligjet civile islame dhe jurisprudencën në rastet e nivelit të lartë, si dhe të regjistrojë ankesat, paditë dhe peticionet kundër zyrtarëve talebanë dhe anëtarëve të policisë, ushtrisë. , dhe njësitë e inteligjencës.

Pas rënies së qeverisë së mbështetur nga perëndimi dhe kthimit të talebanëve në pushtet në gusht, sistemi ligjor mbetet i paralizuar dhe luftëtarët talebanë thuhet se zbatojnë ligjin dhe rendin.

Ndërkohë, Drejtoria e Lartë e Inteligjencës, departamenti i inteligjencës talebane, tha se shkalla e krimit ka rënë, me 82 rrëmbyes dhe dhjetëra hajdutë të kapur që kur ata morën pushtetin në gusht.

Më herët, Hassan Akhund, ushtrues i detyrës së kryeministrit, i udhëzoi zyrtarët të hetojnë rastin e “arrestimit dhe torturës” të Allah Gul Mujahid, një ish-anëtar i Ëolesi Jirgës (dhoma e ulët).

Kjo u pasua nga video virale të Muxhahidit duke u rrahur dhe fyer nga forcat talebane të postuara në mediat sociale.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.