Talebanët kundërshtojnë raportin e OKB-së që pretendon praninë e grupeve terroriste në Afganistan

Qeveria e përkohshme e talebanëve në Afganistan ka hedhur poshtë një raport të Këshillit të Sigurimit të OKB-së që pretendon se disa grupe terroriste, përfshirë Daesh/ISIS, janë të pranishëm në vend dhe kanë akses në armët e lëna nga forcat e huaja të udhëhequra nga SHBA .

“Emiratet islamike të Afganistanit i hedhin poshtë edhe një herë këto akuza të pabaza dhe, duke bërë thirrje për përfshirje transparente në çështje të tilla, deklaron se në dy vitet e fundit, forcat afgane të sigurisë kanë kryer qindra operacione të vazhdueshme kundër armëve të paligjshme dhe ISIS,” tha zëdhënësi i qeverisë Zabihullah, Muxhahid në X, dikur Twitter, vonë të shtunën.

“Si rezultat, armët dhe municionet u kapën dhe aftësitë operacionale të ISIS u shkatërruan,” shtoi Mujahid.

Përgënjeshtrimi erdhi pasi dy zyrtarë të OKB-së kundër terrorizmit i thanë Këshillit të Sigurimit të premten se Daesh/ISIS dhe anëtarët e tij, si Tehreek-e-Taleban Pakistan (TTP), ishin të armatosur me armë të kalibrit të NATO-s dhe vazhdojnë të paraqesin një kërcënim të rëndësishëm në zonat e konfliktit dhe vendet fqinje.

“Kushdo që bën pretendime të tilla të pabaza, ose ka pak informacion, ose po inkurajon shfaqjen e ISIS-it tashmë të eliminuar me propagandë, po nxit paqëndrueshmërinë në rajon,” tha Mujahid.

Ai pohoi se aktivitetet e DAESH-it në Afganistan janë “ulur në zero” gjatë vitit të kaluar.

“Pretendimet e pabazuara dhe të padokumentuara për praninë e këtij grupi të publikuara nga një organizatë ndërkombëtare janë të papranueshme”, tha ai.

Mujahid pohoi se shkaku kryesor i vështirësive humanitare në Afganistan ishin sanksionet “të njëanshme” kundër OKB-së dhe të tjerëve, së bashku me ngrirjen e aseteve të saj.

Ai bëri thirrje për një ndryshim të menjëhershëm të këtyre politikave për hir të “stabilitetit në rajon”.

Talebanët kanë luftuar për të kontrolluar një valë me intensitet të ulët të sulmeve terroriste në të gjithë Afganistanin që kur ata u kthyen në pushtet në Kabul dy vjet më parë.

Pakistani fqinj akuzon gjithashtu Kabulin se nuk ka bërë mjaftueshëm për të kontrolluar militantët TTP “me bazë në Afganistan”, të cilët kanë lëshuar një valë të re sulmesh terroriste në Pakistan.

Kabuli, nga ana e saj, i mohon akuzat.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts