Talebanët marrin kontrollin e “fortesës” së fundit të Afganistanit

09:50 06/09/2021

Talibanët thanë se kanë marrë kontrollin e plotë të provincës Panjshir, zonës së fundit në Afganistan që kontrollohej nga forcat e rezistencës.

Por këta të fundit i hodhën poshtë pretendimet e grupit militant.

Aktualisht është e pamundur që të sigurohen konfirmime të pavarura të dëshmitarëve, pasi talibanët kanë ndërprerë linjat e telefonit, internetin dhe energjinë elektrike.

Taleanët kanë marrë kontrollin e shumicës së Afganistanit tri javë më parë.

Zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid ka pohuar se grupi ka marrë kontrollin e provincës Panjshir. Lugina “është pastruar sot plotësisht”, tha ai në një konferencë shtypi në Kabul.

Zëdhënësi i talebanëve po i kërkon komunitetit ndërkombëtar që t’i ndihmojë ata të rindërtojnë Afganistanin.

Ai u bëri thirrje vendeve që të vazhdojnë ndihmën humanitare, ndërsa u përpoq të të siguronte afganët se situata në vend do të kthehej në normale ngadalë dhe ekonomia do të përmirësohej. Zëdhënësi i talebanëve ka thënë se fluturimet e brendshme janë rifilluar dhe shton se grupi po pret të shohë kur mund të rifillojnë fluturimet ndërkombëtare.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.