Talebanët mbyllin aeroportin e Kabulit, forca shtesë për të parandaluar turmat pas sulmit terrorist

Talebanët kanë mbyllur aeroportin e Kabulit duke e rrethuar me forca shtesë jashtë perimetrit.

Qëllimi i talebanëve është të marrin masa për të mos lejuar më turma e grumbullime që mund të jenë objektiv i sulmeve terroriste.

Tashmë ata po presin afatin e 31 gushtit, dita kur të gjitha forcat e huaja do të largohen nga Afganistani për të marrë nën kontrollin edhe aeroportin e Kabulit.

Presidenti amerikan, Joe Biden paralajmëroi se një tjetër sulm terrorist mund të ndodhë brenda 24-36 orëve në vijim në aeroportin e Kabulit.

Ndërkohë talebanët po përgatiten për qeverinë e re e cila do të shpallet javën tjetër.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *