Talebanët mbyllin turmën e grave në bodrum, i ndalojnë të dalin në protesta ndaj tyre (VIDEO)

Gratë afgane pretendojnë se janë mbyllur nga talebant brenda një banke, për t’i parandaluar ata që të marrin pjesë në protestat në Kabul.

Mediat e huaja shkruajnë, se mijëra qytetarë kanë dalë në rrugët e kryeqytetit për të protestuar ndaj qeverisë së sapoformuar.

Miraqa Popal, kreu i lajmeve në Tolo Neës të Afganistanit, ndau klipin në Tëitter, duke shkruar se disa dëshmitarë okularë thanë se gratë u mbajtën në Bankën Azizi të Kabulit ‘për t’i parandaluar ata që të bashkoheshin me protestuesit’.

Kujtojmë se talebanët formuan qeverinë e re dje dhe tanimë kanë deklaruar se një nga urdhrat e para do të jetë zbatimi i ligjit të sheriatit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *