Talebanët në pushtet, vajzat gjejnë zgjidhjen, vishen e sillen si djemtë për t’i shpëtuar izolimit (FOTO)

Afganistani tanimë është thuajse në kontroll të plotë të talebanëve.

Këta të fundit, kanë paralajmëruar se brenda pak ditëve do të formojnë qeverinë e re dhe do të instalojnë rregullat strikte, të huazuara nga Sheriati islam.

Kësisoj, ndër rregullat e vendosura janë dhe disa të drejta që i mohohen grave, si mungesa e shkollimit, e daljes në rrugë e zbuluar apo e pa shoqëruar si dhe moslejimi i punëve ku ka dhe burra.

Për të parandaluar këto rregulla, disa vajza afgane janë duke u veshur si djem për t’u kamufluar dhe zhvilluar një jetë normale.

Vajzat, kanë prerë flokët e janë veshur si djemtë, si dhe sillen njëjtë si ata. Deri më tani ky truk ka pasur sukses, por nuk dihet në a do të ketë në vijimësi.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *