Talebanët përzënë dhunshëm gazetaren afgane: Shko në shtëpi, regjimi ka ndryshuar!

Gazetaret në Afganistan janë ankuar këto ditë se talebanët nuk i lejojnë të zhvillojnë punën e tyre.

Shabnam Dawran, një nga moderatorët e lajmeve më të njohura në shtetin islamik, ka publikuar një video në “Twitter” ku tregon mënyrën se si e larguan nga zyra, edhe pse ishte e veshur me hixhab dhe kishte kartën e ID me vete.

“Regjimi ka ndryshuar. Nuk lejohet këtu. Shko në shtëpi”, mësoeht t’i kenë thënë luftëtaret gazetares.

Sakaq, zëdhënësi i talebanëve Zabihullah Mujahid, në një intervistë të dhënë tha se gratë do të lejohen të punojnë, por brenda kufijve të ligjit islam.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *