Talebanët shpallin qeverinë e përkohshme: Ministri i Brendshëm, një i kërkuar nga SHBA

17:36 07/09/2021

Talebanët kanë shpallur qeverinë e re të përkohshme e cila do të udhëhiqet nga një prej themeluesve të saj dhe si ministër i Brendshëm do të jetë një militant që kërkohet nga FBI-ja.

Qeveria do të udhëhiqet nga Mullah Mohammad Hassan Akhund dhe zëvendës i tij do të jetë një nga bashkëthemeluesit e talebanëve, Mullah Abdul Ghani Baradar.

“E dimë që populli po priste për një qeveri të re”, deklaroi zëdhënësi Zabihullah Muhajid.

Talebanët e morën kontrollin e vendit para 3 javësh. Shpallja e kabinetit të përkohshëm është një hap drejt formimit të qeverisë zyrtare të talebanëve.

Ministër i Brendshëm i përkohshëm është shpallur Sarajuddin Haqqani, i cili është kreu i një grupi militant i njohur si rrjeti Haqqani dhe që fshihet pas disa sulmeve vdekjeprurëse në vend përgjatë viteve të luftës.

Ky rrjet është shpallur si organizatë terroriste nga SHBA. Si ministër i përkohshëm i Mbrojtjes është vendosur Mullah Yaqoob ndërsa si ministër i Jashtëm, Khan Muttaqi./tvklan.al


Të ngjashme Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *