Talibanët qëllojnë në ajër për të kontrolluar turmën në aeroportin e Kabulit

19:11 22/08/2021

Talibanët qëlluan në ajër dhe përdorën shkopinj gome për t’i bërë njerëzit të viheshin në radhë jashtë aeroportit të Kabulit të dielën, thanë dëshmitarët, një ditë pasi shtatë persona u vranë nga shtypja e njerëzve në hyrje të tij.

Të dielën, nuk pati lëndime të mëdha pasi persona të armatosur mposhtën turmat dhe vendosën njerëzit në radhë të gjata, thanë dëshmitarët.

Ministria britanike e Mbrojtjes tha se shtatë afganë u vranë nga përplasja pranë aeroportit të shtunën ndërsa mijëra njerëz përpiqen të dëshpëruar të largohen, një javë pasi grupi militant islamik mori kontrollin e vendit.

Sky News tregoi pamjet e ushtarëve që qëndronin në mbi murin e aeroportit të shtunën duke u përpjekur të nxirrnin të plagosurit dhe spërkatnin turmën me ujë për t’i parandaluar të dehidratohen nga temperaturat e nxehta.

“Kushtet në terren mbeten jashtëzakonisht sfiduese, por ne po bëjmë gjithçka që mundemi për të menaxhuar situatën në mënyrë sa më të sigurt”, tha ministria në një deklaratë.

Një zyrtar i NATO -s tha se të paktën 20 persona kanë vdekur në shtatë ditët e fundit në dhe përreth aeroportit. Disa u qëlluan dhe të tjerët vdiqën të shtypur nga turma, kanë thënë dëshmitarët.

Afganët në panik janë përpjekur të largohen jashtë vendit, nga frika e hakmarrjes dhe vendosja e një versioni të ashpër të ligjit islam, të cilin grupi mysliman suni e ushtroi kur ishte në pushtet dy dekada më parë.

Udhëheqësit e talebanëve, të cilët kanë kërkuar të tregohen më të moderuar që kur morën Kabulin të dielën e kaluar, kanë filluar bisedimet për formimin e një qeverie.

Shtetet e Bashkuara dhe vendet e tjera të huaja përfshirë Britaninë kanë dërguar disa mijëra trupa për të menaxhuar evakuimet e shtetasve të huaj dhe afganët e kërcënuar, por kanë qëndruar larg zonave jashtë aeroportit./VOA

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *