Talibanët: SHBA-të do të dërgojnë ndihma humanitare pasi bisedimet në Doha ‘shkuan mirë’

SHBA-të do të dërgojnë ndihma humanitare në Afganistan, njoftuan talebanët të dielën, pasi bisedimet me zyrtarët amerikanë në Doha, Katar, “shkuan mirë”.

Gjatë fundjavës, grupi militant dhe SHBA mbajtën bisedimet e tyre të para të drejtpërdrejta që nga tërheqja e plotë e trupave amerikane dhe përpjekjet fillestare të evakuimit të amerikanëve dhe aleatëve afganë nga Afganistani në muajin gusht.

Talibanët thanë se bisedimet “shkuan mirë” dhe zëdhënësi i Departamentit të Shtetit Ned Price tha se ata ishin “të sinqertë dhe profesionalë”.

“Më 9 dhe 10 tetor, një delegacion ndërinstitucional udhëtoi për në Doha, Katar për t’u takuar me përfaqësuesit e lartë talebanë. Delegacioni amerikan u përqëndrua në shqetësimet e sigurisë dhe terrorizmit dhe kalimin e sigurt për qytetarët amerikanë, shtetas të tjerë të huaj dhe partnerët tanë afganë, si dhe të drejtat e njeriut, duke përfshirë pjesëmarrjen kuptimplote të grave dhe vajzave në të gjitha aspektet e shoqërisë afgane, “tha Price në një deklaratë.

“Të dy palët gjithashtu diskutuan ofrimin e ndihmës së fuqishme humanitare të Shteteve të Bashkuara, drejtpërdrejt për popullin afgan. Diskutimet ishin të sinqerta dhe profesionale me delegacionin amerikan duke përsëritur se talebanët do të gjykohen për veprimet e tij, jo vetëm fjalët e tij “.

Pavarësisht se u duk se pranuan ndihmën e mundshme humanitare, talebanët mohuan çdo ndihmë nga SHBA kur bëhet fjalë për të luftuar organizatat ekstremiste në vend, siç është grupi i Shtetit Islamik.

Zëdhënësi politik i talebanëve Suhail Shaheen tha për Associated Press se nuk do të ketë asnjë bashkëpunim me SHBA për të kontrolluar sulmet e fundit nga ISIS, i cili më së fundmi pretendoi një bombë vetëvrasëse të premten që vrau 46 myslimanë shiitë dhe plagosi dhjetëra të tjerë në Kunduz.

“Ne jemi në gjendje të luftojmë Daesh në mënyrë të pavarur,” tha Shaheen.

SHBA nuk e ka njohur legjitimitetin e lidershipit të ri të Afganistanit. Administrata e Biden ka thënë më parë se do të sigurojë ndihmë për afganët, megjithatë, përmes organizatave të pavarura në vend të qeverisë.

“Departamenti i Thesarit i SHBA ka lëshuar licenca specifike për të lejuar agjencitë qeveritare amerikane, kontraktorët dhe përfituesit e granteve të vazhdojnë të ofrojnë ndihmë humanitare kritike dhe shpëtimtare për njerëzit e Afganistanit, pavarësisht sanksioneve ndaj talebanëve,” tha Sekretari i Shtetit Antony Blinken. Deklarata e shtatorit. “Në përputhje me sanksionet tona, kjo ndihmë nuk do të rrjedhë përmes qeverisë, por përmes organizatave të pavarura.”

Afghanistan1

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.