Tanke dhe artieleri e rëndë ruse vendosen fare pranë kufirit me Ukrainën, banorët vendas: Na thanë që të mos flasim për…

Treni ushtarak rus është afruar në Kursk, shumë pranë kufirit me Ukrainën. Ai mbante tanke luftarake, artieleri të rëndë dhe të tjerë armë, që për pak orë mund të jenë në kufi me Ukrainën. Në një udhëtim të kohëve të fundit nga The Guardian, në rajonet Vorenzh dhe Kursk në Rusi, janë gjetur aktivitet i fshehur
ushtarak dhe trupa ruse të pozicionuara për sulm.

Ndërsa frika është rritur në perëndim për një inkursion të mundshëm ushtarak rus, liderët botërorë u takuan të hënën në një mori aktivitetesh diplomatike: Emmanuel Macron u nis për në Moskë për bisedime me Vladimir Putinin, Joe Biden priti kancelarin gjerman, Olaf Scholz, në Uashington DC dhe një delegacion evropian ishte në Kiev. Në MB, sekretari i mbrojtjes, Ben Ëallace, njoftoi 350 trupa të tjera në Poloni, pasi 1700 parashutistë amerikanë nga 82-të Ajrore mbërritën gjithashtu në vendin anëtar të NATO-s mes shqetësimeve se kriza në Ukrainë mund të përhapet.

Në terren në Kursk dhe Voronezh, të cilat secila ndodhen rreth 100 milje larg kufirit me Ukrainën, aktiviteti i rritur ushtarak rus është bërë gjithnjë e më i pamundur për t’u injoruar.

Disa njerëz në Maslovka thanë se kishte pasur paralajmërime jozyrtare për të mos folur me media ose të huaj për grumbullimin ose lëvizjet e automjeteve ushtarake. Vlen të përmendet se edhe pse Rusia pretendon që nuk do e pushtojë Ukrainën, perëndimi ka frikë të shtuar se Putin mund ta ndërmarrë një hap të tillë, ndaj po përdoren të gjitha mënyrat për të qetësuar gjakrat.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.