Tanzania merr 500,000 doza të vaksinës Sinopharm nga Kina

Tanzania mori të hënën grupin e dytë të 500,000 dozave të vaksinës Sinopharm nga Kina, duke rritur përpjekjen e kombit të Afrikës Lindore për të vaksinuar popullin e tij kundër pandemisë COVID-19.

Në fillim të tetorit, Tanzania mori 1,065,600 doza të vaksinave Sinopharm të dhuruara nga qeveria kineze nëpërmjet objektit COVAX.

Duke folur menjëherë pas marrjes së 500,000 dozave të vaksinës Sinopharm në Aeroportin Ndërkombëtar Julius Nyerere në Dar es Salaam, Ministrja e Shëndetësisë, Zhvillimit të Komunitetit, Gjinisë, të Moshuarve dhe Fëmijëve, Dorothy Gwajima, falënderoi qeverinë kineze për dhurimin në kohë.

“Dërgesa e dytë e vaksinave të dhuruara nga qeveria kineze do të ndihmojë Tanzaninë për të luftuar pandeminë e virusit,” tha Gwajima.

Ministrja u bëri thirrje burrave dhe grave dhe bashkatdhetarëve të saj që të marrin vaksinat Sinopharm, duke thënë se ato janë të sigurta dhe janë miratuar nga Organizata Botërore e Shëndetësisë.

Chen Mingjian, ambasadori kinez në Tanzani, tha se vaksinat e dhuruara kineze do të luajnë një rol efektiv për të ndihmuar qeverinë e Tanzanisë për të kontrolluar përhapjen e virusit dhe për të mbrojtur jetën dhe shëndetin e Tanzanëve.

“Ne kemi zhvilluar vaksina të sigurta dhe të besueshme që plotësojnë standardet shkencore dhe kemi realizuar gradualisht rimëkëmbjen e zhvillimit social dhe ekonomik,” tha ajo.

Chen tha se Kina deri më tani ka ofruar më shumë se 120 tufa furnizimesh për parandalimin e pandemisë për vendet afrikane, ka dhuruar vaksina në më shumë se 50 vende afrikane dhe Bashkimin Afrikan.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com