Të afërmit e mbrojtësve të Mariupolit takohen me përfaqësuesit e KNKK-së në Uashington

Një delegacion i Shoqatës së Familjeve të Mbrojtësve Azovstal dhe i Regjimentit Azov janë takuar me përfaqësuesit e Komitetit Ndërkombëtar të Kryqit të Kuq (ICRC) në Uashington.

Deklarata përkatëse është bërë nga Shoqata e Familjeve të Mbrojtësve Azovstal në Telegram.

Në bashkëpunim me luftëtarët e Regjimentit Azov, përfaqësuesit e Shoqatës së Familjeve të Mbrojtësve të Azovstal janë duke zhvilluar një vizitë pune në Shtetet e Bashkuara të Amerikës. Delegacioni përbëhet nga Kateryna Prokopenko, Yuliia Fedosiuk, Alla Samoilenko, Heorhii Kuparashvili, Vladyslav Zhaivoronok dhe Artur Lypka.

Në emër të KNKK-së, delegacioni u takua nga Patrick Hamilton, Shef i Delegacionit Rajonal të KNKK-së në Shtetet e Bashkuara dhe Kanada. Në vazhdën e takimit, palët diskutuan për çështjet urgjente në lidhje me situatën me mbrojtësit e Mariupolit, të cilët tani janë robër lufte, dhe veprimet e KNKK-së në këtë drejtim.

Delegacioni ukrainas ngriti çështjen e mundësisë së dërgimit të misionit të KNKK-së në vendet ku mbahen të burgosurit ukrainas, duke shpërndarë autokolona humanitare (përfshirë veshje të ngrohta). Anëtarët e delegacionit folën edhe për mungesën e kujdesit të duhur ndaj të burgosurve shtatzëna, përparimin në hetimin e sulmit terrorist në Olenivka dhe kthimin e trupave të atyre që ishin vrarë në atë sulm, etj.

Hamilton dhe përfaqësues të tjerë të KNKK-së premtuan se do të vazhdojnë përpjekjet për të pasur akses te heronjtë e Azovstal dhe për të përmbushur detyrimet e tyre sipas konventave ndërkombëtare. Për më tepër, Hamilton siguroi palën ukrainase se do të ndihmonte në vendosjen e komunikimit midis familjeve të mbrojtësve të Mariupolit dhe zyrës së KNKK-së në Kiev.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com