“Të akuzuarit në SPAK për blerje votash, vëzhgues në KQZ”/ Edi Paloka denoncon me emra: Te turpshëm e të shpifur si shefi i tyre, ca si kameleon e zvarranikë kanë…


Nënkryetari i Partisë Demokratike, Edi Paloka ka deklaruar se personat që janë denoncuar në SPAK për shit-blerje votash në Durrës, sot Komisioni i Ankesave dhe Sanksioneve i ka vendosur numërues dhe vëzhgues.

paloka-kas-kqz-te kallezuarNë një postim në Facebook, kryesuesi i qarkut politik të PD për Durrësin shkruan se këta persona sot janë në shërbim të Ramës.

“Sot , si për të treguar cinizmin dhe arrogancën ndaj ligjit deri ne fund, PS çon si vëzhgues në rinumërimin e votave në KAS, drejtues dhe punonjës te administratës, pjesa me e madhe e te cilëve janë ne listën e denoncuar nga PD ne SPAK…! Këta minimalisht duhej te ishin në pune sot se paguhen me paratë e shqiptareve për punët e shtetit. Po ata edhe sot po bëjnë punën e partisë dhe zvarraniket e KAS, kërkojnë prova nga opozita ne se u perdor apo jo administrata ne zgjedhje ne shërbim te “rilindjes”, shkruan Edi Paloka.

Paloka ka publikuar edhe dy dokumente, njëri i PS me emrat e vëzhguesve dhe dokumenti tjetër është kallëzimi i PD, po me këto emra.

Të gjithë persona, sipas denoncimit janë zyrtarë shtetërore, që Paloka thote se minimalisht ata sot duhet te ishin duke bërë detyrën, pasi paguhen me paratë e shqiptareve.

EMRAT E DENONCUAR NGA PD

lista e vezhguesve te kallezuarit

Me tej Paloka shkruan: “Unë e kam shprehur publikisht , që një ditë përpara se KAS të fillojë shqyrtimin e ankimimeve te opozitës, se shërbëtoret e Rames aty, njësoj si shefi i tyre, nuk do te pyesin as për ligjin e as për faktet për te zbuluar te vërteten e masakrës zgjedhore te 25 prillit! Kjo për fat te keq po vërtetohet çdo dite! Te turpshëm e te shpifur si shefi i tyre, ca si kameleon e ca zvarranik te llojeve te tjera, kane hedhur poshtë gjithçka”

Postimi i plote i Edi Palokes

Drejtues te administrates ne Durres, pikerisht ata qe jane denoncuar nga PD ne SPAK per krime zgjedhore, nderkohe qe duhej te ishin ne punen e shtetit per te cilen paguhen me parate e shiptareve, jane prape sot ne sherbim te partise ne rinumerimin e votave ne KQZ!

Sherbetoret e Rames ne KAS nderkohe pyesin se ku jane provat qe administrata eshte perdorur ne kundershtim me ligjin per zgjedhjet !!!

Une e kam shprehur publikisht , qe nje dite perpara se KAS te filloj shqyrtimin e ankimimeve te opozites, se sherbetoret e Rames aty , njesoj si shefi i tyre, nuk do te pyesin as per ligjin e as per faktet per te zbuluar te verteten e masakres zgjedhore te 25 prillit! Kjo per fat te keq po vertetohet cdo dite! Te turpshem e te shpifur si shefi i tyre, ca si kameleon e ca zvarranik te llojeve te tjera, kane hedhur poshte gjithshka.

Sot po jap nje fakt te vogel per te treguar se sa groteske eshte ajo qe po ndodh ne KAS! Behet fjale per Durresin .

Pasi hodhen poshte gjithe kerkesat e PD per terheqjen e provave nga institucionet ( sic i detyron ligji ) pranuan nje kerkese per rinumerim te LSI-se. Si edhe ne disa raste te tjera, kjo behet per tu perdorur si justifikim qe gjoja jo te gjitha kerkesat e opozites nuk u pranuan…Pranojne rinumerim sepse dihet nga te gjithe qe manipulimi dhe krimet zgjedhore qe kane vendosur rezultatin, jane kryer ne proceset para numerimit perfshi ketu ato qe jane publike dhe lehtesisht te verifikueshme. Praktikisht ne Durres, pervec shit-blerjes “klasike” te votes , me para ne dore, ka ndodhur nje megablerje me parate e shtetit dhe te BE. Perdorimi i administrates dhe aseteve publike , ne kundershtim dhe shkelje te ligjit, ne Durres eshte evidente dhe vertetohet lehtesisht me dokumenta. Jane pikerisht ato dokumenta e prova qe sherbetoret e Rames ne KAS nuk pranojne as t’ju a kerkojne institucioneve megjithese jane te detyruar ta bejne…!

E per ta çuar deri ne fund maskaraden, ja se cfare ndodh sot pikerisht ne sy te KAS-it;

PD ka denoncuar perdorimin e administrates ne funksion te manipulimit te votave. Ka denoncuar me emra ne SPAK edhe disa zyrtare ne Durres.

Sot , si per te treguar cinizmin dhe arrogancen ndaj ligjit deri ne fund, PS con si vezhgues ne rinumerimin e votave ne KAS , drejtues dhe punonjes te administrates, pjesa me e madhe e te cileve jane ne listen e denoncuar nga PD ne SPAK…! Keta minimalisht duhej te ishin ne pune sot se paguhen me parate e shqiptareve per punet e shtetit. Po ata edhe sot po bejne punen e partise dhe zvarraniket e KAS, kerkojne prova nga opozita ne se u perdor apo jo administrata ne zgjedhje ne sherbim te “rilindjes”!!!

© Panorama.al Burimi informacionit @Panorama.al: Lexo me shume: www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.