Të arrestuar, zhdukur ose me probleme në zemër, kush janë aleatët e afërt që Putini i ka “ndëshkuar” për dështimin në luftë

te arrestuar zhdukur ose me probleme ne zemer kush jane aleatet e afert qe putini i ka ndeshkuar per deshtimin ne lufte

Një numër ish-aleatësh të ngushtë të Vladimir Putinit kanë pësuar fund të tmerrshëm, me disa të zhdukur e disa të tjerë që kanë pësuar sulme në zemër. Kjo vjen pasi Putini ka dështuar në luftimet në Ukrainë dhe ka humbur disa nga gjeneralët kryesorë.

Gjeneralmajor Vladimir Frolov, zëvendës komandant i Ushtrisë së 8-të të Kombinuar të Armëve, u varros me nderime të plota ushtarake në Shën Petersburg.

Që nga pushtimi rus i Ukrainës, gjithsej rreth 21,000 ushtarë rusë kanë vdekur.
Pas tërheqjes nga veriu i Ukrainës, trupat ruse tani besohet se po fillojnë një ofensivë të re në lindje në atë që quhet “Beteja e Donbas”.

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky , në një fjalim video, tha: “Një pjesë shumë e madhe e të gjithë ushtrisë ruse tani është e fokusuar në këtë ofensivë”.

Kush janë aleatët e Putinit të ndëshkuar

Sergei Shoigu

  • foto galeri

Gjenerali Sergei Shoigu, 66 vjeç, është lënë mënjanë nga presidenti rus për dështimet e luftës, kanë thënë disa burime

Misteri për zhdukjen e tij është thelluar, pas videos së shpërndarë nga vajza e ministrit, ku thotë ndër të tjera se ndihej krenar me të.

Të tjerë pretendojnë se Shoigu pësoi një “sulm masiv në zemër” , disa thonë për shkaqe natyrale, e të tjerë nisin aludime.

Ndërsa raportet e mëtejshme thanë se Putin e urdhëroi atë të operonte nga një bunker bërthamor në malet Ural të Rusisë.

Vladislav Avajev

  • foto galeri

Trupat e multimilionerit Vladislav Avayev, gruas së tij Yelena dhe vajzës së tyre 13-vjeçare u gjetën nga vajza e tij më e madhe Anastasia në kompleksin e apartamenteve në katin e 14-të.
Ai, si dhe Yelena, 47, dhe Maria, 13, kishin të gjithë plagë me armë zjarri .
Avayev ka punuar më parë si një zv. President në Gazprombank, një pjesë kyçe e skemës së Vladimir Putin-it të gazit për rubla për të goditur sanksionet perëndimore.
Gjithsej 13 armë u gjetën në banesën luksoze, e cila ishte mbyllur nga brenda, sipas Anastasia.
Inteligjenca ruse ka nisur një hetim për vdekjet me raporte të hershme që sugjerojnë se ishte një vrasje e dyfishtë dhe vetëvrasje.

Sergei Beseda

  • foto galeri

Gjeneral-koloneli Sergei Beseda, 68 vjeç, kreu i Shërbimit të 5-të të Shërbimit Federal të Sigurisë (FSB), u vendos në arrest shtëpiak.
Ai tani është vendosur në paraburgim në burgun famëkeq Lefortovo, duke sugjeruar se ai do të përballet me akuza të mëdha për dështime të inteligjencës.
Masa do të shihet si një paralajmërim për ndihmësit e tjerë të lartë të Putinit, të cilët pritet të marrin fajin për numrin e madh të vdekjeve ruse në Ukrainë.
Rasti i Besedës po hetohet nga Departamenti Hetimor Ushtarak i Komitetit Hetimor, tha eksperti i inteligjencës ruse Andrei Soldatov, i cili zbuloi lëvizjen e Lefortovo.
Zyrtari që ishte përgjegjës për inteligjencën e FSB-së dhe përmbysjen politike në ish-BRSS, kishte qenë në një udhëtim në Ukrainë pak para se të arrestohej.

Vladislav Surkov

  • foto galeri

Raportet nga Moska pretendojnë se ish ndihmësi i Putinit Vladislav Surkov po mbahet në arrest shtëpiak si pjesë e një hetimi masiv criminal.

Hetimi po ngulmon në përvetësimin e supozuar prej 4 miliardë funtesh nga shërbimet e sigurisë për të krijuar një rrjet oficerësh të fshehtë të inteligjencës në Ukrainë .
Ish-zëvendëskryeministri Surkov vlerësohet gjerësisht për mbajtjen e Putinit në pushtet.
Surkov thuhet se ka krijuar parti politike kundërshtare, të cilat në realitet drejtoheshin nga Kremlini.
Ai gjithashtu themeloi Nashin, ngjashëm me Rininë Hitleriane në Gjermani, anëtarët e së cilës do të rrihnin përkrahësit e të njëjtave parti.
Vitin e kaluar Surkov tha për Financial Times : “Njerëzit kanë nevojë për [propagandë]. Shumica e njerëzve kanë nevojë që kokat e tyre të mbushen me mendime.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts