Të folurit në gjumë, çrregullimi i pavetëdijshëm që “zbulon” sekretet

Somniloquy zakonisht ndodh si tek meshkujt ashtu edhe tek femrat dhe në disa raste, mund të jetë i trashëguar. Biseda në gjumë konsiderohet normale tek fëmijët pas një dite lozonjare dhe tek të rriturit pas një dite plot ngjarje ose stres. Të folurit në gjumë ndodh te individë të shëndetshëm, por ajo mund të shoqërohet edhe me sëmundje të tilla si: apnea e gjumit, mankthet, dhimbje koke kronike dhe gjithashtu nxitet nga faktorë si stresi emocional dhe ankthi.

Cilat janë simptomat e të folurit në gjumë?

Simptoma kryesore e të folurit në gjumë është se personi nuk është i vetëdijshëm. Fjalimi gjatë të folurit në gjumë mund të jetë i kuptueshëm ose jo, i dëgjueshëm, i shkurtër ose i gjatë – ai ndryshon midis individëve dhe në shumicën e rasteve, individit nuk i kujtohet të ketë thënë asgjë. Është raportuar se 50 për qind e të folurit të regjistruar në gjumë është e pakuptueshme.

Njerëzit nuk e dinë se flasin në gjumë nëse nuk u thotë një person tjetër. Në përgjithësi, njerëzit që përjetojnë biseda në gjumë nuk janë në gjendje të kujtojnë episodet kur zgjohen. Kohëzgjatja e të folurit në gjumë është zakonisht e shkurtër dhe rrallë përfshin biseda të gjata. Përmbajtja gjatë të folurit në gjumë mund të përfshijë edhe ngjarje të fundit ose diskutime të mëparshme. Gjithashtu janë zbuluar edhe simptoma të tjera që shoqërojnë të folurit në gjumë, si: ecja në gjumë, kërcitja e dhëmbëve dhe ankthet.

Cilat janë shkaqet e Somniloquy?

Arsyeja e të folurit në gjumë ende nuk është e qartë; megjithatë, studimet tregojnë se ajo lidhet kryesisht me gjenetikën. Fëmijët që flasin në gjumë kanë të ngjarë të kenë prindër që kanë bërë të njëjtën gjë. Të folurit në gjumë mund të shihet kryesisht tek individët me probleme të shëndetit mendor ose kushte të tilla si çrregullimi i stresit post-traumatik (PTSD), depresioni dhe ankthi.

Disa medikamente, si ilaçet kundër depresionit, mendohet se shkaktojnë të folurit në gjumë. Një tjetër shkak është abuzimi me alkoolin. Temperatura e lartë është gjithashtu një nga shkaqet e të folurit në gjumë. Është e zakonshme të shohësh një person që vuan nga ethet dhe duke folur në gjumë.

Si mund ta ndalojmë?

Nuk ka metoda ose ilaçe specifike për të ndaluar të folurit në gjumë; megjithatë, me marrjen e disa masave, të folurit në gjumë mund të menaxhohet dhe reduktohet.

Ruajtja e një regjimi të shëndetshëm mund të ndihmojë në menaxhimin e të folurit në gjumë, pasi është thelbësore për shëndetin tuaj të bëni një gjumë cilësor e të qetë.

Dhoma e gjumit duhet të jetë pa zhurmë, me ndriçim të zbehtë, një dyshek i mirë dhe një jastëk i rehatshëm mund të nxisin gjumin cilësor. Shmangia e stresit fizik dhe emocional është i domosdoshëm. Është mirë të qetësoheni dhe të shmangni ngjarjet stresuese përpara se të flini.

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : Bota Sot News www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts