“Të gatshëm të forcojmë stabilitetin global të sigurisë bashkë me Rusinë”, ministri i Jashtëm kinez: Do kontribuojmë në ruajtjen e paqes

Ministri i Jashtëm kinez, Wang Yi, deklaroi se Kina është e gatshme të forcojë paqen dhe stabilitetin global së bashku me Rusinë.

“Ne jemi të gatshëm së bashku me Rusinë, për të rritur efikasitetin e mekanizmit (konsultimeve) për hir të garantimit të sigurisë shtetërore të Kinës dhe Rusisë dhe të japim një kontribut më të madh në ruajtjen e paqes dhe stabilitetit. në botë”, tha Wang.

Sipas kryediplomatit kinez, konsultimet ruso-kineze për sigurinë janë “një komponent i rëndësishëm i partneritetit gjithëpërfshirës strategjik midis dy vendeve”, të cilat “dëshmojnë shtrirjen e besimit të ndërsjellë politik dhe një mbulim të gjerë të bashkëpunimit strategjik”.

Media ruse, TASS, shkruan se falë këtij bashkëpunimi, Pekini dhe Moska “mbronin në mënyrë efektive interesat e tyre”, theksoi Wang, duke shtuar se lidhjet e tyre të ngushta i ndihmojnë ata të përballojnë çdo presion dhe inkurajojnë “zhvillim më racional dhe të balancuar të sistemit të qeverisjes globale”.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts