“Të gatshëm të paguajmë çmimin e madh ekonomik”/ Ministrja gjermane bën deklaratën e fortë: Heqim dorë edhe nga gazi rus nëse…

Ministrja e Jashtme e Gjermanisë, Ana Baerbock, ka thënë se gjermanët janë të gatshëm ta paguajnë çmimin e lartë ekonomik nëse sanksionet ndaj Rusisë janë të nevojshme.

Baerbock, në Konferencën e Sigurisë në Mynih, ka thënë se si Gjermani janë të gatshëm edhe të heqin dorë nga gazjellësi “Nord Stream 2” që sjell gaz nga Rusia nëse nevojitet që të vendosen sanksione ndaj Rusisë.

“Ne gjermanët jemi të përgatitur për të paguar një çmim të lartë ekonomik nëse sanksionet ndaj Rusisë janë të nevojshme. Kjo përfshin edhe gazsjellësi “Nord Stream 2”, ka thënë Baerbock në fjalën e saj në Konferencën e Sigurisë që po mbahet në Mynih.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts