Të ‘gëlltitur’ nga hipopotami, të ‘shqyer’ nga një ari polar! Rrëfimet e njerëzve që i mbijetuan sulmeve më brutale të kafshëve në botë

E fillojmë me një histori të pabesueshme të mbijetesës – me dikë që u sulmua nga një krokodil dhe mbijetoi edhe për të rrëfyer ngjarjen.

Ditë më parë Melissa Laurie u gjend në titujt kryesorë të mediave pasi ajo u tërhoq nga një zvarranikë ndërsa bënte gati çantat në Meksikë.

Motra e saj trime binjake Georgia e luftoi atë, por Melissa, 28, u la me një sërë lëndimesh pasi u tërhoq nën ujë nga bisha mbi tri metra e gjatë dhe tani po shërohet nga udhëtimi i saj keq.

Por kjo nuk është e vetmja që u ka mbijetuar sulmeve të kafshëve kështu që edhe disa histori të tjera vërtet interesante do t’ua sjellim më poshtë.

Gëlltitet nga një hipopotam

Në vitin 1996, udhëzuesi i safarit Paul Templer po i nxirrte njerëzit në një lumë në Zimbabve kur ai u sulmua nga një “hipopotam përbindësh” i cili ia gëlltiti fillimisht kokën.

Në atë kohë 27 vjeç, Paul pa një shok udhërrëfyes, Evans, të flakur nga varka e tij, por ndërsa nxitonte të ndihmonte, ndjeu veten duke u “përfshirë nga errësira”.

“Ishte sikur të isha bërë papritur i verbër dhe i shurdhër”, kujton ai.

Paul ishte gëlltitur nga kafsha, duke e kuptuar këtë vetëm kur “kaloi” nëpër fijet e hundës së hipopotamit.

Pasi u përpoq të dilte kur nofullat e hipopotamit u hapën për pak kohë, Paul u përplas përreth nga kafsha dhe u gëlltit për herë të dytë.

Ai shpëtoi vetëm kur hipopotami “e pështyu”.

Paul pësoi 40 lëndime, duke përfshirë humbjen e krahut të majtë dhe një plagë “aq të egër”, saqë i dukeshin mushkëritë, përcjell Telegrafi.

Ndërkohë, trupi i Evans u gjet dy ditë më vonë.

Koka “e shqyer” nga ariu polar

Udhëzuesi Kootoo Shaw kishte nevojë për 13 orë operacion dhe 300 qepje për të “ngjitur” përsëri kokën e tij pasi një ari polar e shqeu atë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, 46-vjeçari ishte në një udhëtim gjuetie në grup në Kanada në shtator të vitit 2003, kur u zgjua për të parë se kafsha rreth 200 kilogramëshe ishte ngjitur nëpër tavanin e tendës së tij ndërsa flinte.

Kootoo u përpoq të shpëtonte, por ra në një shkëmb dhe ariu polar e sulmoi atë, duke i prerë kokën me dhëmbët dhe thonjtë e tij.

Ai kujtoi: Tingëllonte si shkulje letre. Ai kishte vendosur ca nga kthetrat e tij nën qafën time.

Njëri nga grupi kapi një armë dhe e qëlloi ariun, duke e vrarë.

Mbijetesa e mrekullueshme e Kootoo supozohet të ketë ndodhur falë sasisë së madhe të rërës së hequr nga zona e mpiksur me gjak rreth kafkës së tij, me mjekët që thanë se kjo mund të ketë ngadalësuar gjakderdhjen nga koka e tij.

Duke ecur nëpër Parkun Kombëtar Loango në Gabon, Afrika Qendrore, në 2002, eksploruesi amerikan J. Michael Fay u rrëzua nga një elefant femër.

Michael, i cili dikur kaloi 455 ditë duke ecur nëpër Afrikë, kështu që ishte mësuar me kafshët, tha kur elefanti e rrëzoi, fillimisht nuk kishte frikë.

Por kjo ndryshoi kur ai u përpoq të “kthehej prapa”.

Pas kësaj, ai u përpoq të vraponte, por u shkel.

Ndërsa u afrua me të, kafsha u përpoq ta godiste atë me brirët e mprehtë dhe gjithashtu filloi ta shtypur atë me trupin e tij, një moment kur Michael besoi se ishte fundi.

Por ai arriti ta kapte atë nga brinjtë, duke thënë se ai duhej “të hipte aty për aq kohë sa mund të bënte një gjë të tillë”.

Për fat të mirë elefanti hoqi dorë.

Nga ky udhëtim, Michael u largua me disa lëndime.

Gati i ngrënë i gjallë nga luani

Studiuesi i jetës së egër Gotz Neef ishte duke punuar në Botsvana kur një luan u hodh mbi çadrën e tij dhe e “copëtoi” atë.

Sulmi, i cili ndodhi dhjetorin e kaluar, pa Gotz duke u përpjekur të largonte luanin me çantën e gjumit përpara se të fillonte ta kafshonte, përcjell Telegrafi.

Kolegu i tij Dr. Rainer Von Brandis, vrapoi gjysmë i zhveshur nga çadra e tij për të goditur luanin e armatosur vetëm me një degë.

Ai tha: “Unë e rraha atë me një pjesë të madhe të një peme, por ajo nuk bëri asgjë dhe më pas doli rojtari ynë”.

“Luani u largua pak, por ishte aq i uritur dhe kaq i dëshpëruar dhe kjo ishte shansi i tij i fundit”.

“Kështu që ai rifilloi sulmin dhe filloi të përpiqej të hante Gotz përsëri”.

Rojtari hyri në Land Cruiser të tij dhe “eci drejt luanit tri herë para se të lëshonte në fund Gotz”, i cili kishte lëndime të shumta nga kafshimet.

Në gojën e aligatorit

Një burrë nga Florida, James Morrow është një nga të paktët njerëz që i mbijetoi një sulmi nga një aligator i uritur.

Ai ishte në një udhëtim në vitin 1997 kur aligator u shfaq pasi ai hyri në ujë.

James ka thënë: “Gjëja tjetër që kuptova ishte se koka ime ishte brenda gojës së aligatorit. Ai filloi të më tundte si një kukull lecke”.

“Unë mendoj se koka ime ishte aq poshtë gojës së tij sa që unë prekja sythat e tij të shijes”.

Ai beson se aligatori e provoi atë dhe vendosi se nuk donte ta hante.

James pësoi lëndime të ndryshme, duke përfshirë një mushkëri të shpuar dhe plagë të shumta në kokë.

Puma e therur me stilolaps

Burri dhe gruaja Jim dhe Nell Ham, të moshës 70 dhe 66 vjeç, ishin duke ecur nëpër Redwoods në Kaliforni, kur një puma fluturoi nga pemët e larta dhe u ul në shtegun para tyre.

Ajo iu hodh mbi Jim, i cili e kuptoi se do të “duhej ta luftonte këtë gjë”.

Por ndërsa e goditi, kafsha e rrëzoi dhe i kafshoi kokën.

Jim i bërtiti Nell për ndihmë, duke i thënë: “Unë kam një stilolaps në xhep, merre dhe përplasja atë në sy”.

Pas disa përpjekjesh, Nell arriti të godasë macen e madhe me stilolaps dhe ajo iku.

Jim u dërgua në spital me disa prerje të thella në trupin e tij, dhe çifti tani flet për sigurinë gjatë shëtitjes.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *