“Të jesh lider i botës do të thotë të jesh udhëheqës i paqes”/ Biden kalon Atlantikun për të mbledhur Perëndimin në një moment kyç për Ukrainën dhe presidencën e tij

Presidenti Joe Biden niset të mërkurën në një nga udhëtimet presidenciale më të larta kohët e fundit, një moment që Presidenti i SHBA të marrë udhëheqjen e një Perëndimi të sapobashkuar, shkruan CNN.

Udhëtimi mund të nënvizojë ende kufijtë e aleancës për t’i dhënë fund gjakderdhjes në Ukrainë, me liderët perëndimorë që përpiqen të gjejnë mënyra për të ndalur luftën e presidentit rus Vladimir Putin. Deri më tani, ndëshkimi me sanksione perëndimore nuk e ka ndalur Putinin; është e paqartë nëse hapat e rinj që priten këtë javë, duke përfshirë sanksionet ndaj qindra anëtarëve të organit më të ulët legjislativ të Rusisë, do të jenë të ndryshëm.

Takimet e urgjencës në Bruksel, Belgjikë, të NATO-s, Bashkimit Evropian dhe G7-ës do të fokusohen në shfaqjet e bashkëpunimit në ndëshkimin e Rusisë dhe ofrimin e mbështetjes për Ukrainën pasi ajo vihet nën kritika. Një ndalesë më pas në Poloni ka për qëllim të nxjerrë në pah krizën masive të refugjatëve që pasoi pushtimin e Rusisë, si dhe të sigurojë aleatët në skajin lindor të NATO-s.

Për Biden, bisedimet e minutës së fundit janë një vend për të demonstruar kredencialet e politikës së jashtme që ai premtoi si kandidat, kur u zotua të rivendoste udhëheqjen amerikane dhe të riparonte aleancat e prishura. Lufta në Ukrainë shihet gjerësisht brenda Shtëpisë së Bardhë si një nga sfidat përcaktuese për Biden dhe trashëgiminë e tij presidenciale. Një sfidë emocionale nga presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky, lëshuar javën e kaluar gjatë fjalimit të tij virtual në Kongres, tani qëndron në të gjithë udhëtimin e Biden: “Të jesh lider i botës do të thotë të jesh udhëheqës i paqes”.

Shtëpia e Bardhë ka përjashtuar mundësinë që Biden të vizitojë vetë Ukrainën, pasi udhëheqësit atje thanë se kjo do të ishte një simbol i fuqishëm në mes të luftës. Në vend të kësaj, ai do të bëjë përpjekjet e tij më të drejtpërdrejta për unitetin perëndimor gjatë luftës deri më tani, duke mbledhur homologët e tij në një pikë kritike për krizën.

“Tani shpina e Putinit është pas murit. Ai nuk po parashikonte shtrirjen apo forcën e unitetit tonë. Dhe sa më shumë shpina e tij të jetë kundër murit, aq më e madhe do të jetë ashpërsia e taktikave që ai mund të përdorë,” paralajmëroi Biden gjatë komenteve për udhëheqësit e biznesit përpara se të niseshin nga Uashingtoni.
Biden kërkon të nxisë aleatët për veprime të mëtejshme kundër Rusisë.

Biden shpreson të dalë nga një ditë intensive takimesh të enjten me disa veprime të reja për të njoftuar së bashku me partnerët e tij: sanksione të reja ndaj Rusisë, hapa për të ndërprerë fitimet e saj nga nafta dhe gazi, ose njoftime të reja për ndihmë ushtarake ose financiare për Ukrainën.

Ai planifikon të vendosë sanksione këtë javë për qindra rusë që shërbejnë në organin më të ulët legjislativ të vendit, tha një zyrtar i njohur me njoftimin, duke nisur ato që priten të jenë shumë hapa të rinj për të ndëshkuar Rusinë për luftën e saj në Ukrainë.
SHBA kishte sanksionuar tashmë disa anëtarë të trupit, por njoftimi i kësaj jave do të zgjerojë listën.

Këshilltari për sigurinë kombëtare, Jake Sullivan tha një ditë përpara largimit të Biden se Presidenti do të bënte një sërë njoftimesh të reja, duke përfshirë “një veprim të përbashkët për rritjen e sigurisë evropiane energjetike dhe reduktimin më në fund të varësisë së Evropës nga gazi rus”, si dhe “më gjatë -përshtatjet afatgjata për qëndrimin e forcave të NATO-s në krahun lindor.”

Biden do të marrë gjithashtu angazhime të mëtejshme për të drejtat e njeriut “për t’iu përgjigjur fluksit në rritje të refugjatëve” nga Ukraina.
Dhe Sullivan tha se një paketë e re sanksionesh do të zbulohej të enjten “në bashkëpunim me aleatët tanë”.
“Një nga elementët kryesorë të atij njoftimi do të fokusohet jo vetëm në shtimin e sanksioneve të reja, por në sigurimin se ka një përpjekje të përbashkët për të goditur evazionin, për shkatërrimin e sanksioneve, në çdo përpjekje nga ndonjë vend për të ndihmuar Rusinë në thelb të minojë, dobësojë ose të shmangë sanksionet,” tha ai, duke e quajtur atë “një pjesë e rëndësishme e kësaj faze tjetër”.

Por udhëheqësit perëndimorë po përballen shpejt me kufijtë e asaj që mund të bëjnë për t’iu kundërvënë Putinit.
Biden dhe aleatët e tij perëndimorë kanë përjashtuar kryesisht përdorimin e forcave të tyre në Ukrainë, të kujdesshëm për të hyrë drejtpërdrejt në konflikt. Ata kanë refuzuar thirrjet nga Zelensky për të krijuar një zonë ndalim-fluturimi ose për të ofruar avionë luftarakë.

Edhe një propozim polak për krijimin e një force paqeruajtëse ndërkombëtare në Ukrainë, të cilin Varshava pritet ta ngrejë gjatë takimit të së enjtes, është pritur me skepticizëm nga zyrtarët amerikanë, të cilët thonë se Biden është kundër çdo skenari që do të vendoste trupat amerikane drejtpërdrejt kundër rusëve.
Megjithatë, mbeten disa pika që liderët duhet t’i miratojnë. Shtëpia e Bardhë dhe zyrtarët evropianë kanë kaluar javën e kaluar në diskutime intensive për të zhvilluar një menu opsionesh dhe Biden diskutoi samitin me homologët e tij nga Mbretëria e Bashkuar, Franca, Gjermania dhe Italia të hënën.

“Ata mund të bëjnë disa gjëra. Njëra, ata mund të heqin tapët. Armët po rrjedhin. Por tapa mund të jetë më e madhe. Mund të jetë më e hapur. Mund të ketë më shumë atje,” tha William Taylor, një ish-ambasadori amerikan në Ukrainë.

“Të gjitha llojet e gjërave për të cilat flasim për sa i përket anti-ajër, mbrojtjes ajrore, anti-blindave, Stingers, të gjitha ato mund të hyjnë. Ajo hapje duhet të jetë më e gjerë. Ky është numri një. Numri dy, shtrëngoni lakun. Ka ende sanksione që nuk janë vendosur ende”.
Kjo përfshin zgjerimin e listës së bankave ruse të shkëputura nga sistemi bankar ndërkombëtar SWIFT, vendosjen e sanksioneve ndaj më shumë oligarkëve ose politikanëve rusë, ose marrjen e hapave të mëtejshëm për të ndërprerë fitimet e energjisë së Rusisë.

Biden njoftoi në fillim të këtij muaji se SHBA do të ndalonte importet e naftës, gazit natyror dhe qymyrit rus, megjithëse këto produkte përfaqësonin vetëm një pjesë të vogël të përdorimit të energjisë amerikane. Shumë më me ndikim do të ishte një lëvizje evropiane në të njëjtin drejtim.
Shtëpia e Bardhë që ka punuar me vende të tjera të mëdha prodhuese të naftës dhe gazit për të devijuar furnizimet në Evropë, dhe Bashkimi Evropian, njoftoi hapat në bashkëpunim me Biden për të reduktuar varësinë e tij nga energjia ruse. Tema pritet të lindë në bisedë në samitet e kësaj jave në Bruksel.

Biden nuk ka gjasa të vizitojë Zelenskyn ndërsa diplomacia po rritet
Më e habitshme për liderët që mblidhen në Bruksel këtë javë mund të jenë ndalimi i përpjekjeve për diplomaci midis negociatorëve rusë dhe ukrainas, të cilat shihen skeptikisht nga shumë njerëz në Uashington dhe Evropë.

Zelensky ka treguar kohët e fundit se është i gatshëm të marrë në konsideratë disa lëshime ndaj Rusisë për të ndihmuar në përfundimin e dhunës, duke përfshirë një politikë neutraliteti – megjithëse të mbështetur nga garanci të forta sigurie – duke ngritur më shumë pyetje në lidhje me gjendjen e bisedimeve dhe elemente specifike të ndonjë marrëveshje paqeje që mund të jetë në shqyrtim.

Udhëheqësit e NATO-s kanë diskutuar nëse dhe si duhet të marrë pjesë Zelensky në samitin e kësaj jave. Ukraina nuk është anëtare e NATO-s, e cila ka lejuar SHBA-në dhe anëtarët e tjerë të vendosin kufizime se sa larg janë të gatshëm të shkojnë për ta mbrojtur atë. Megjithatë, Zelensky ka dëshmuar një zë të fuqishëm ndërkombëtar dhe udhëheqësit janë të ndërgjegjshëm për përgjigjen e tij ndaj vendimeve të tyre.

Që nga muaji i kaluar, Zelensky i ka kërkuar Bidenit të vizitojë Kievin, duke sugjeruar se kjo do të bënte një shfaqje dramatike mbështetjeje. Por opsioni nuk u shqyrtua kurrë në Shtëpinë e Bardhë.

“Çdo president i Shteteve të Bashkuara që udhëton në një zonë lufte kërkon jo vetëm konsiderata sigurie, por edhe një sasi të madhe burimesh në terren, gjë që është gjithmonë një faktor për ne ndërsa bëjmë konsiderata,” tha këtë javë sekretarja e shtypit Jen Psaki. “Ishte një vendim i marrë për atë që do të ishte më efektive në udhëtim.”

Zyrtarët ukrainas thanë se Biden mund të tregonte mbështetjen e tij në mënyra të tjera.
“Ne dëshirojmë që ai të vijë në Ukrainë, por fatkeqësisht nuk është kështu këtë herë,” i tha Igor Zhovkva, nënkryetari i zyrës së Zelensky dhe këshilltari i tij kryesor diplomatik, për Christiane Amanpour të CNN këtë javë.

“Ne i jemi mirënjohës Presidentit të SHBA për nivelin e rezistencës që ai po bën tani. Në të vërtetë – kjo është një shenjë e qartë e mbështetjes, jo vetëm politikisht dhe me fjalë, por në aspektin e pajisjeve ushtarake, në aspektin e armëve dhe municioneve, në kushtet e sanksioneve”.

Megjithatë, Zhovkva tha se udhëheqësit në samitin e kësaj jave mund të bëjnë edhe më shumë përpjekje për t’i dhënë Ukrainës atë që i nevojitet për të mbështetur betejën kundër Rusisë, duke përfshirë sistemet anti-raketë dhe anti-ajrore dhe avionët luftarakë. Dhe ai tha se shembulli i Bidenit do të kishte rëndësi më të madhe pasi bota e shikon atë për udhëheqje.

“Këtu ka rëndësi pozicioni politik, vullneti politik i SHBA-së,” tha Zhovkva. “Ne e dimë se cilat vende e posedojnë këtë armë. Ndonjëherë ata shikojnë SHBA-në, shikojnë pozicionin, fillojnë të luajnë pingpong. Përsëri, vullneti dhe guximi i Presidentit të SHBA është ajo që ka rëndësi tani.”

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.