Të krishterët në Malajzi mund ta përdorin fjalën “Allah”

23:59 10/03/2021

Një gjykatë në Malajzi përmbysi një politikë të qeverisë, të vjetër me dekada, e cila i ndalon publikimet e josmyslimanëve të përdorin fjalën “Allah” për t’iu referuar Zotit.

Vendimi i Gjykatës së Lartë në Kualla Llampur është pjesë e një rasti të ngritur nga Jill Ireland, një e krishterë malajziane.

Trembëdhjetë vjet më parë, zyrtarët në aeroport i kanë konfiskuar asaj disa materiale fetare që përmbanin fjalën “Allah”.

Ireland, pjesëtare e një grupi autokton, ka nisur më pas sfidën ligjore kundër ndalesës, e cila daton nga viti 1986.

Pas shtyrjeve të vazhdueshme, Gjykata e Lartë ka dalë në krah të saj, duke konstatuar se ajo ka të drejtë të mos përballet me diskriminim, për shkak të besimit të saj.

Gjykatësi ka vendosur po ashtu se ndalimi i të krishterëve për të përdorur fjalën “Allah” është “i paligjshëm dhe antikushtetues”, tha avokati i Irelandit, Annou Xavier.

Kushtetuta e Malajzisë garanton lirinë e fesë.

Të krishterët në Malajzi thonë se e kanë përdorur fjalën “Allah” për shekuj me radhë.

Por, autoritetet kanë argumentuar kundër përdorimit të këtij termi në literaturën jomyslimane, duke thënë se ai mund t’i hutojë myslimanët dhe t’i nxisë atë në konvertim.

Më pak se 10 për qind e popullsisë 32-milionëshe të Malajzisë vlerësohet të jetë e krishterë, ndërsa 60 për qind janë myslimanë./REL

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *