Të lodhur dhe pa gjumë/ Në luftë për jetën, gratë dhe fëmijët dynden drejt kufirit teksa Talibanët marrin kontrollin në Afganistan

Kaosi ka përfshirë Afganistanin pas tërheqjes së trupave amerikane dhe të NATO-s pas 20 vitesh luftë kundër lëvizjes xhihadiste; talibanët pretendojnë të kenë nën kontroll 85% të vendit, duke ndezur frikën e luftës së re civile.

Ndërsa është shumë herët për të treguar nëse përparimi i militantëve do të ndezë një eksod të ri të refugjatëve Afganë jashtë kufijve të vendit, sipas Agjencisë së KB për Refugjatët, që nga janari rreth 270,000 njerëz kanë ikur nga shtëpitë e tyre dhe janë zhvendosur brenda vendit, duke sjellë çrrënjosjen e përgjithshme popullsia brenda Afganistanit në më shumë se 3.5 milion njerëz.

The Guardian sjell historinë e një gruaje me 5 fëmijët e saj në tentativën e e tyre për t’u larguar nga territori afgan.

Njëzet e tetë ditë në udhëtimin e tyre nga Afganistani, ata janë ulur në hije pranë një stacioni autobusi në Tatvan, një qytet në breg të Liqenit Van në Turqinë lindore.

Ajo është duke pritur për një kontrabandist, i cili ishte paguar paraprakisht, për të marrë familjen në Stamboll. Të lodhur, fëmijët më të vegjël po luajnë në pluhur dhe qeshin; djali më i ri dëshiron një derrkuc. Kontrabandisti është vonuar dy ditë.

Familja

“Burri im vdiq duke luftuar Talibanët në Ghazni,” tha ajo. “Tani ka beteja të ashpra atje. Ne përdorëm rrugën malore për në Iran dhe u ndalëm nga ushtarët turq në kufi, por ata na lanë të shkojmë. Kemi shëtitur për ditë të tëra. Fëmijët e mi po sëmuren. Është një situatë shumë e vështirë. ”

Një familje me 16 veta nga Herat që u largua nga Afganistani pasi një i afërm u vra nga Talibanët dhe më pas ishin bllokuar për gati tre javë në aeroportin e Stambollit janë zhvendosur në një qendër të riatdhesimit.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.