Të paktën 168 të vrarë në incidentet e dhunës në Sudan

te pakten 168 te vrare ne incidentet e dhunes ne sudan
te pakten 168 te vrare ne incidentet e dhunes ne sudan

Të paktën 168 persona janë vrarë në luftimet mes arabëve dhe joarabëve në rajonin Darfur të shkatërruar nga lufta në Sudan, tha një grup sudanez i ndihmës.

Adam Regal, zëdhënës i Koordinimit të Përgjithshëm për Refugjatët dhe të Zhvendosurit në Darfur, tha të dielën se luftimet në zonën Kreinik të provincës West Darfur kishin plagosur gjithashtu 98 të tjerë.

Ai tha se përleshjet fillimisht shpërthyen të enjten me vrasjen e dy personave nga një sulmues i panjohur në Kreinik, rreth 30 km (18 milje) në lindje të Genena, kryeqyteti provincial i Darfurit Perëndimor.

Përleshjet arritën më vonë në Gjenenë, ku grupet e armatosura sulmuan të plagosurit ndërsa ata po trajtoheshin në spitalin kryesor të qytetit, sipas Salah Saleh, një mjek dhe ish-drejtor mjekësor në spital.

Imazhet e postuara në internet të dielën treguan shtëpi të djegura që dërgonin shtëllunga tymi të dendur të zi në qiell, ndërsa të tjerat tregonin copa të rrumbullakëta dheu të djegur ku kishin qëndruar kasollet para se të digjeshin.

Agjencia e lajmeve AFP nuk mundi të verifikonte në mënyrë të pavarur vërtetësinë e imazheve.

Komiteti Ndërkombëtar i Kryqit të Kuq u bëri thirrje autoriteteve të sigurojnë mbërritjen e sigurt të të plagosurve në spitale.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts