Të paktën 17 të vrarë nga bombardimet në Zaporizhzhia, përpjekje për të nxjerrë të mbijetuarit nga rrënojat (Foto)

Të paktën 17 persona kanë vdekur gjatë bombardimeve gjatë natës në qytetin juglindor të Zaporizhzhia, tha një zyrtar lokal herët të dielën.

Granatimet u zhvilluan rreth 80 milje (125 km) nga termocentrali bërthamor i Zaporizhzhia, i mbajtur nga Rusia, shtoi zyrtari.

Këto janë fotot më të fundit të një operacioni shpëtimi që po zhvillohet në qytetin ukrainas të Zaporizhzhia.

Gjatë natës, predha ruse goditën ndërtesat e banimit, me numrin e të vdekurve fillimisht 17 persona.
Që atëherë, megjithatë, zyra e Shtabit të Përgjithshëm të Forcave të Armatosura të Ukrainës ka thënë se “dhjetëra” janë vrarë.

Qyteti është në pjesën e kontrolluar nga Ukraina të një rajoni të aneksuar nga Vladimir Putin javën e kaluar – një lëvizje që nuk njihet nga fuqitë e tjera botërore.

Sekretari i këshillit të qytetit Anatoliy Kurtev tha se të paktën pesë shtëpi private u shkatërruan dhe rreth 40 u dëmtuan.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts