Të paktën 50 të vdekur nga një shpërthim në Pakistan

te pakten 50 te vdekur nga nje shperthim ne pakistan

te pakten 50 te vdekur nga nje shperthim ne pakistan

12:05 29/09/2023

Të paktën 50 persona janë vrarë dhe më shumë se 50 të tjerë janë plagosur si pasojë e një shpërthimi në Pakistan, kanë thënë autoritetet e këtij vendi.

Shpërthimi ka ndodhur afër një xhamie në provincën jugperëndimore Baluçistan të premten, teksa njerëzit janë mbledhur për ta festuar ditëlindjen e profetit Muhamed.

Policia dyshon se sulmi ka qenë vetëvrasës në tubimin e besimtarëve në qytetin Mastung.

Zyrtarët kanë shpallur gjendje të jashtëzakonshme.

Policia ka thënë se viktimat janë duke u transportuar në dy spitale.

Ministri i Brendshëm Sarfraz Bugri e ka konsideruar shpërthimin “akt të urryer”.

Shumë pamje në rrjete sociale kanë shfaqur njerëzit duke u transportuar nga emergjenca dhe banorët lokalë.

Asnjë grup nuk e ka marrë përgjegjësinë për sulmin./REL

te pakten 50 te vdekur nga nje shperthim ne pakistan

Të ngjashmeBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne :bopta sotwww.botasot.al

Spread the love

Similar Posts