Të paktën 6 të vdekur dhe 9 të plagosur nga përmbytjet në Pakistan

Të paktën gjashtë persona u vranë dhe nëntë të tjerë u plagosën nga përmbytjet e shkaktuara nga shirat e musonit gjatë 24 orëve të fundit në Pakistan, tha Autoriteti Kombëtar i Menaxhimit të Fatkeqësive (NDMA).

Tre gra dhe një fëmijë ishin në mesin e atyre që humbën jetën në incidente të veçanta të lidhura me përmbytjet, sipas një raporti të NDMA.

Numri i përgjithshëm i vdekjeve në Pakistan nga shirat e musonit dhe përmbytjet e këtij sezoni që filluan më 25 qershor është rritur në rreth 86, së bashku me 151 të lënduar, tha NDMA.

Provinca lindore e Punjabit ishte rajoni më i goditur, ku u vranë 52 njerëz, i ndjekur nga Khyber Pakhtunkhwa veriperëndimore me 20.

Raporti më tej tha se 97 shtëpi janë shkatërruar dhe 46 kafshë të ngordhura në pjesë të ndryshme të Pakistanit.

Operacionet e shpëtimit dhe të ndihmës nga NDMA, organizata të tjera qeveritare, vullnetarë dhe organizata joqeveritare janë në zonat e goditura nga përmbytjet.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts