“Të rriturit kanë vënë armët në duart e tyre”, Papa Françesku: Mjaft i kthyet fëmijët në ushtarë

Papa Françesku, me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër përdorimit të fëmijëve në situata konflikti, bën thirrje që fëmijët të mbahen sa më larg këtyre situatave.

Papa thekson se fëmijët të cilët kthehen në ushtarë po u grabitet fëmijëria, ndërsa akuzon të rriturit që kanë vënë armët në duart e tyre.

“Fëmijë ushtarë u grabitet fëmijëria, pafajësia e tyre dhe e ardhmja . Secila prej tyre është një klithmë që ngrihet te Zoti dhe akuzon të rriturit që kanë vënë armët në duart e tyre të vogla.”, kështu u shpreh Papa Françesku me rastin e Ditës Ndërkombëtare kundër përdorimit të fëmijëve në situata konflikti.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *