Të sanksionuar për lidhje me Putin/ Si Britania e Madhe u dha 7 oligarkëve rusë ‘viza të arta’ pas pushtimit rus në 2014

te sanksionuar per lidhje me putin si britania e madhe u dha 7 oligarkeve ruse viza te arta pas pushtimit rus ne 2014
te sanksionuar per lidhje me putin si britania e madhe u dha 7 oligarkeve ruse viza te arta pas pushtimit rus ne 2014

Shtatë oligarke rusë tani nën sanksione iu dhanë “viza të arta” nga Britania e Madhe pasi regjimi i Vladimir Putin pushtoi për herë të parë Ukrainën në vitin 2014.

Qeveria mbylli skemën e “vizave të investitorëve të nivelit 1” në shkurt , mes ngritjes së forcave ruse në kufirin e Ukrainës, ndërsa përgatitej të zgjeronte pushtimin e saj përtej Krimesë, të cilën e aneksoi në 2014.

Që nga pushtimi, sanksionet që synojnë shumë prej biznesmenëve më të pasur të Rusisë janë bërë një pjesë kyçe e përgjigjes nga MB dhe aleatët e saj.

Masat kanë shkaktuar gjithashtu pyetje të sikletshme për qeverinë, me kritikët që e akuzojnë atë se ka ofruar një derë të hapur për oligarkët, të cilët në disa raste mendohet se kanë shpronësuar pasurinë nga shteti rus në një shkallë masive. Pjesa më e madhe e kësaj pasurie është përdorur për të blerë prona luksoze në Londër.

Skema e vizave të arta lejoi njerëzit me të paktën 2 milion £ në fonde investimi dhe një llogari bankare në Mbretërinë e Bashkuar të aplikonin për të drejtat e qëndrimit, së bashku me familjen e tyre. Para vitit 2018 mendohet se janë kryer kontrolle minimale për investitorët apo burimin e pasurisë së tyre.

Qeveria zbuloi se 10 rusë që morën viza të arta tani janë subjekt i sanksioneve, një rritje nga tetë të pranuar më parë, në një përgjigje me shkrim ndaj një pyetjeje nga Stephen Kinnock, ministri laburist i imigracionit në hije.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts