“Të shpëtosh më të pambrojturit është prioritet”/ Olena Zelenska për CNN: Lufta është si të ecësh në litar, humbet ekuilibrin

“Prioriteti në shpëtim është të ndihmohen gratë dhe fëmijët, si dhe më të rrezikuarit në vend  duke përfshirë fëmijët që vuajnë nga kanceri dhe ata me aftësi të kufizuara, si dhe jetimët,” tha Zonja e Parë e Ukrainës Olena Zelenska.

Në një intervistë që ka dhënë për CNN  ajo theksoi se prioritet është që ata “të evakuohen të sigurt në vendet e tjera si refugjatë. “.

Ajo gjithashtu deklaroi se po bashkëpunon me “partitë e rëndësishme” në Ukrainë për të “siguruar mbështetje për fëmijët e porsalindur në qytetet që bombardohen nga rusët”.

Sipas saj, tashmë janë dorëzuar dy inkubatorë dhe së shpejti do të jenë edhe tetë të tjerë.

Zelenska tha se asaj dhe fëmijëve të saj iu ndalua të qëndronin me burrin e saj (Vladimir Zelenski) në zyrën presidenciale “për arsye sigurie”.

“Lufta është si të ecësh në një litar të hollë: nëse fillon të mendosh për atë që po bën, humbet kohë dhe ekuilibër. Prandaj, për të duruar, duhet të shkoni përpara dhe të bëni atë që bëni. “Gjithashtu, ukrainasit janë këmbëngulës,” tha ajo.

“Shumë nga ata që ikën vetë nga konflikti, që panë vdekjen, thonë se ilaçi më i mirë është të bësh diçka pas një përvoje të tillë, të jesh i dobishëm për të tjerët. Unë personalisht më mbështet fakti që përpiqem të mbroj dhe mbështes të tjerët. Përgjegjësia na mëson disiplinën”, shtoi Zelenska.

Ju mund të ndiqni të gjitha lajmet në lidhje me krizën në Evropën Lindore në një faqe të veçantë për konfliktin midis Ukrainës dhe Rusisë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.