Të shtëna me armë në dy shkolla në Brazil, 3 të vdekur dhe 13 të plagosur

Një ish-nxënës i armatosur me një pistoletë gjysmë automatike dhe i veshur me një jelek antiplumb qëlloi për vdekje tre persona dhe plagosi 13 të tjerë pasi hyri në dy shkolla në Brazilin juglindor, thanë autoritetet.

Të shtënat ndodhën në një shkollë publike me nxënës të shkollave fillore dhe të mesme dhe në një shkollë private, të dyja të vendosura në të njëjtën rrugë në qytetin e vogël të Aracruz në shtetin Espirito Santo, tha në një deklaratë sekretariati i sigurisë publike të shtetit. Dy mësues dhe një nxënës u vranë.

Përafërsisht katër orë më vonë, sulmuesi, i identifikuar si një djalë 16-vjeçar që studionte në shkollën publike, u arrestua nga policia, tha guvernatori i Espirito Santo, Renato Casagrande. Autoritetet nuk e publikuan emrin e të dyshuarit.

Pamjet e kamerave të sigurisë treguan sulmuesin të veshur me një jelek antiplumb dhe duke përdorur një pistoletë gjysmë automatike për sulmet, tha sekretari i sigurisë publike në Espirito Santo, Marcio Celante në një video të siguruar nga zyra e shtypit e sekretariatit. Casagrande tha se arma i përket babait të ish-studentit, një oficer policie ushtarake.

Përveç viktimave, 13 persona u plagosën, duke përfshirë nëntë instruktorë, tha Celante, i cili vuri në dukje se në shkollën publike sulmuesi hyri në sallën e mësuesve pasi theu një bravë. Gjashtë nga të plagosurit, përfshirë dy fëmijë, u shtruan në spital.

Të shtënat në shkolla janë të rralla në Brazil, por kanë ndodhur me frekuencë disi më të madhe vitet e fundit.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *