Të shtëna me armë në një shkollë të mesme në Virxhinia, 2 nxënës të plagosur

Dy nxënës u plagosën nga të shtënat në një shkollë të mesme në Virxhinia pasditen e së hënës, tha policia.  Shumica dërrmuese e studentëve janë afrikano -amerikanë

Një djalë 17-vjeçar u qëllua në fytyrë në Shkollën e Mesme Heritage dhe një vajzë 17-vjeçare u qëllua në këmbë, tha shefi i policisë Newport News , Steve Drew në një konferencë shtypi. Të dy u dërguan në spital dhe asnjë dëmtim nuk mendohej se ishte kërcënues për jetën, tha ai.

Një i mitur mashkull u arrestua për rastin, tha policia në një deklaratë. Shefi tha se autoritetet besojnë se i dyshuari dhe viktimat njiheshin, por nuk dhanë detaje.

Policia tha se studentët e Heritage u evakuuan në fushat e tenisit në natyrë aty pranë, ku prindërit mund t’i merrnin.

George Parker, mbikëqyrës i Shkollave Publike Newport News, tha se shkolla e mesme bën kërkime të rastësishme për armë. Klasat rifilluan më 8 shtator, kështu që studentët ishin në javën e dytë të plotë të vitit shkollor.

“Asnjë mbikëqyrës, asnjë mësues apo drejtor nuk do të donte të kalonte ndonjëherë këtë situatë,” tha Parker. “Vetëm duke parë fytyrat e studentëve tanë dhe sa të frikësuar ishin ata në këto rrethana, dhe stafin, të cilët janë të traumatizuar … … Askush nuk do të donte t’i kalonte këto rrethana.”

Drew tha se dy persona të tjerë u dërguan në spital pas të shtënave: njëri krahu i të cilit u plagos ndërsa njerëzit ikën nga shkolla dhe një tjetër për shkak të astmës.

Newport News është qyteti i pestë më i madh në Virxhinia, me rreth 180,000 banorë.

Policia vuri në dukje se raportet për sulmuesit aktivë në shkolla të tjera ishin të rreme.

Download (1)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *