Të shtëna me armë zjarri në një shkollë në SHBA/ Një i vdekur dhe një polic i plagosur

TENNESSEE

Një student hapi zjarr ndaj oficerëve duke iu përgjigjur një mundësie të një personi të armatosur të mundshëm në një shkollë të mesme në Tenesi të hënën, dhe policia e ktheu “përgjigjen” dhe e vrau atë, thanë autoritetet. Të shtënat plagosën një oficer dhe ngjarja vjen në kohë që incidentet e rënda në shkolla në SHBA kanë shënuar rritje.

Policia e gjeti studentin në një banjë në Shkollën e Mesme Austin-East Magnet në Knoxville, një qytet rreth 180 milje (290 kilometra) në lindje të Nashville, tha në një konferencë për shtyp Drejtori i Byrosë së Hetimit në Tenesi David B. Rausch. Ata e urdhëruan studentin të dilte, por ai nuk u bind, dhe në këtë moment thuhet se ai hapi zjarr, tha Rausch. Policia hapi zjarr gjithashtu ndaj tij.

Studenti vdiq nga të shtënat e policisë në shkollë dhe oficeri u mor në operacion pasi u qëllua të paktën një herë në pjesën e sipërme të këmbës, thanë autoritetet. Oficeri pritet të shërohej dhe askush tjetër nuk u lëndua. Nuk ishte ende e qartë pse studenti solli një armë në shkollë ose pse ai qëlloi drejt oficerëve.

Shefi i Policisë së Knoxville Eve Thomas tha: “Ne kemi një student, që shkaktoi incident në shkollë. Është tjetër incident i rëndë, në vazhdë të shumë të tillave që kanë ndodhur në shkolla amerikane.

Të shtënat vijnë ndërsa më shumë klasa po hapen përsëri për studentët pas muajsh mësimi në distancë gjatë pandemisë së koronavirusit, e cila uli numrin e vrasjeve masive në Sh.B.A. Kombi amerikan ka përjetuar një seri të shtënash masive në javët e fundit, duke përfshirë tetë persona të vrarë në tre biznese masazhi në zonën e Atlantës në 16 Mars dhe 10 persona të vrarë në supermarketin Colorado në 22 Mars.

(Balkanweb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.