Teherani: SHBA duhet të pranojë realitetin dhe të heqë sanksionet

Shtetet e Bashkuara duhet të “pranojnë realitetin” dhe të bien dakord për heqjen e sanksioneve ndaj Iranit gjatë bisedimeve bërthamore të javës së ardhshme në Vjenë, sipas negociatorit kryesor të Teheranit.

Përfaqësuesit e Iranit dhe nënshkruesit e tjerë të marrëveshjes së tij bërthamore të vitit 2015 do të jenë në Austri duke filluar nga 29 nëntori për të provuar të rivendosin Planin e Përbashkët Gjithëpërfshirës të Veprimit ( JCPOA ), të cilin SHBA e braktisi në 2018.
Irani, Kina, Rusia, Mbretëria e Bashkuar, Franca dhe Gjermania do të rifillojnë gjashtë raundet e bisedimeve që u ndërprenë në qershor për të lejuar presidentin e ri të Iranit, Ebrahim Raisi, të formojë administratën e tij.

Si më parë, SHBA-të do të marrin pjesë në mënyrë indirekte në negociatat që nëse do të jenë të suksesshme do të shohin heqjen e sanksioneve të ashpra të SHBA-së ndaj Iranit dhe do ta kthejnë Iranin në përputhje të plotë me kushtet e marrëveshjes.
Irani ka thënë më parë se është gati për një “marrëveshje të mirë” në Vjenë, por SHBA duhet të pranojë përgjegjësinë për refuzimin e JCPOA, të heqë menjëherë të gjitha sanksionet e vendosura që nga viti 2018 dhe të garantojë se nuk do të largohet më nga marrëveshja.

Por SHBA-ja ka thënë se është e gatshme të heqë sanksionet “në kundërshtim” me marrëveshjen, duke sinjalizuar se dëshiron të mbajë disa nga sanksionet e të drejtave të njeriut dhe “terrorizmit” të vendosura gjatë tre viteve të fundit. Ai ka thënë gjithashtu se koha për të arritur një marrëveshje po mbaron pasi programi bërthamor i Iranit vazhdon të përparojë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.