Teknologjia po na ndryshon stilin e jetesës

08:20 15/06/2021

Ndikim pozitiv në shëndetin e njeriut dhe në mjedis për ruajtjen e pemeve

Një nga arsyet e shumë diskutuara për krijimin e distancimit social para pandemisë ishte zhvillimi i teknologjisë, por pavarësisht akuzave teknologjia ka pasur edhe ndikim pozitiv në stilin tonë të jetesës, veçanërisht për shëndetin dhe mjedisin.

Një nga sendet e domosdoshme që pa të nuk konceptohet stili ynë i jetesës është celulari, ku para ekzitencës së tij njerëzit shpenzonim me mijëra letra çdo muaj për të kryer punët e domosdoshme, sot smartphonet po u shpëtojnë jetën miliona pemëve nëpër botë.

NjĂ« tjetĂ«r hap teknologjik madhor qĂ« duket se po tjetĂ«rson mĂ«nyrĂ«n e jetesĂ«s nĂ«pĂ«r botĂ« Ă«shtĂ« pĂ«rhapja e cigareve elektronike. QĂ« nga shpikja e saj nĂ« JaponinĂ«  nĂ« 2015 shitjet kĂ«tij produkti kanĂ« rĂ«nĂ« me rreth 10% çdo vit. Nga djegia e duhanit nĂ« 800 gradĂ« celcius çlirohen rreth 6 mijĂ« pĂ«rbĂ«rĂ«s kimikĂ«, nga tĂ« cilĂ«t rreth 100 janĂ« tĂ« vĂ«rtetuar se shkaktojnĂ« sĂ«mundje.

Makinat elektrike janĂ« njĂ« prej risive qĂ« po ngjallin mĂ« sĂ« shumti shpresĂ« pĂ«r njĂ« pĂ«rmirĂ«sim tĂ« cilĂ«sisĂ« sĂ« ajrit ku pritet qĂ« deri nĂ« 2030 numri i makinave tĂ« shitura tĂ« rritet 100-fish. Makinat janĂ« ndĂ«r ndotĂ«sit kryesorĂ« tĂ« mjedisit qĂ« shkaktojnĂ« dĂ«me qĂ« nĂ« disa raste janĂ« edhe tĂ« pariparueshme duke emetuar kimikate tĂ« rrezikshme nĂ« atmosferĂ«.

Klan News


TĂ« ngjashme “”Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al “”

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.