Teksas ndihmon haitianët

20:00 25/09/2021

Shpërthen kriza humanitare e mbi 10 mijë personave

I skandalizuar nga agresioni i agjentëve kufitar të hipur mbi kuaj, komuniteti i Teksasit po u jep kamerave një fytyrë tjetër, atë mikpritëse, ndihmë dhe solidaritet për mijëra emigrantë nga Haiti, të dëbuar kohët e fundit nga Del Rio, qyteti kufitar në të cilin ata kishin zbarkuar nga Meksika.

Mijëra haitianë që u larguan nga tërmeti dhe mjerimi, të cilët kishin vendosur në qytetin Texan të Del Rio Paul.

Vetë Presidenti Biden ka ndërhyrë tashmë në këtë temë, i duke e cilësuar qëndrimin e oficerëve si “të tmerrshëm” dhe tha se përgjegjësit do të “paguanin” për veprimet e tyre.

Deklaratat e gati 13,000 refugjatëve haitianë janë duke u shqyrtuar nga drejtësia amerikane.

Qytetarët haitianë që mbërritën në Teksas pasi kaluan Rio Grande, skanë kaluar shifrën prej 20,000 personave në pak ditë. Sipas vlerësimeve të Departamentit Amerikan të Sigurisë Kombëtare, rreth 2,000 janë riatdhesuar në 17 fluturime, 8,000 janë kthyer vullnetarisht në Meksikë dhe pozicionet e afro 13,000 të dymbëdhjetë mijë të tjerëve do të shqyrtohen nga drejtësia.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com