Temperatura rekord dhe në Polin e Veriut

18:50 24/06/2021

Temperatura krejtësisht të pazakonta janë shënuar edhe në Polin e Veriut.

Sipas këqyrjeve satelitore, temperatura e sipërfaqes së tokës, në pikën më të akullt të globit, ka shënuar deri në 48 gradë celsius, një nivel i pa arritur kurrë më parë.

Rekordi i deritanishëm ishte shënuar në vitin 1936 kur temperatura arriti në 31.9 gradë celsius.

Kjo shifër ka alarmuar shkencëtarët, të cilët thonë se kjo mund të jetë nisja e një katastrofe, të shkaktuar nga ngrohja globale.

Tv KlanBurimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *