Temperatura rritet mbi 40°C në Pekin për herë të parë në 9 vjet

Në Pekin u regjistrua një rekord temperaturash: për herë të parë në 9 vjet, temperatura u rrit në 41.1 ° C. Temperaturat pritet të qëndrojnë të larta deri të shtunën, më 24 qershor, para se të zbresin në 37 ° C.

Një temperaturë kaq e lartë u regjistrua në qytet për herë të dytë në historinë e vëzhgimeve dhe është gjithashtu temperatura maksimale e regjistruar në kryeqytetin kinez në muajin qershor.

Temperaturat në Pekin janë rritur mbi 41°C tre herë në rekord, sipas analistit meteorologjik të Rrjetit të Motit të Kinës, Ming Youqiu. Maksimumi u regjistrua më 24 korrik 1999 dhe arriti në 41.9°C.

Mes vapës ekstreme, në Pekin po zhvillohet Festivali i Varkave të Dragoit, ndërsa në jug të vendit po bien rrebeshe.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts