Temperaturat e larta “pushtojnë” Evropën, Spanja thyen rekord me…

Edhe pse jemi në janar, temperaturat kanë arritur nivelin më të lartë historik në shumë vende te Evropës.

Rekordet kombëtare kanë rënë në tetë vende dhe rekordet rajonale në tre të tjera.

Më konkretisht, në Varshavë dhe Poloni temperaturat kanë shënuar 18.9 gradë Celsius, ndërsa në Spanjë 25.1 gradë Celsius, 10 gradë Celsius më shumë se mesatarja.

Moti i ngrohtë në Evropë vjen pasi Amerika e Veriut përballet me stuhi më të forta, ditë pas një krize vdekjeprurëse të ftohtë të dimrit që la më shumë se 60 të vdekur.

Temperaturat në Gjermani, Francë, Holandë, Lihtenshtajn, Lituani, Letoni, Republikën Çeke, Poloni, Danimarkë dhe Bjellorusi kanë thyer rekordet e mëparshme.

Në të njëjtën kohë, Evropa është duke u kërcënuar nga mungesa e borës bë Alpe dhe akullnajat në zhdukje do të krijojnë mungesën e furnizimit me ujë në shumë vende.

Kujtojmë që në Spanjë, temperaturat e Ditës së Vitit të Ri ishin ekuivalente me mesataren e korrikut, duke e shndërruar atë në një nga vendet më të nxehta në Evropë.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com