Temperaturat rekord, Kanadaja në ‘zi’, dhjetëra të vdekur nga vala e nxehtësisë

KANADA

Dhjetëra të vdekur janë shënuar në Kanada nga temperaturat rekord deri në 49.6 gradë Celsius. Po ashtu edhe SHBA po përballen me të njëjtën situatë.

130 viktima janë regjistruar vetëm në Vancouver nga e premtja. Shumica prej tyre janë të moshuar të cilët nuk mund të durojnë dot këto temperatura të larta vere

Vala e nxehtësisë është shtrirë nga Arktiku deri në Kaliforni teksa në rajonet bregdetare ka një lehtësim, por në rajonet e brendshme situata është kritike.

(BalkanWeb)

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb

Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published.