Tension mes dy Koreve, shkëmbejnë të shtëna në det

19:40 24/10/2022

Palët akuzojnë njëra-tjetrën për shkelje të kufijve detarë

Rriten tensionet mes dy Koreve, ushtarët shkëmbejnë të shtëna paralajmëruese në kufi.

Të dyja palët akuzojnë njëra-tjetrën për shkeljen e kufijve të tyre detarë. Zyrtarët në Seul kanë  bërë të  ditur se  shkak për të shtënat  është bërë kalimi i një anije tregtare  e Pehenianit në ujërat e saj çka ka sjellë reagimin e ushtrisë.

Koreja e Veriut po vazhdon provokimet dhe pretendimet e pamatura që minojnë paqen dhe stabilitetin në Gadishullin Korean dhe në komunitetin ndërkombëtar”, bën me dije  ushtria  e Koresë së Jugut, e cila kërkon nga Veriu që të ndalë menjëherë  këto veprime.

Por Koreja e Veriut ka një tjetër version të ngjarjes. Ajo pretendon se një anije ushtarake e Jugut shkeli kufirin dhe si kundërpërgjigje ka gjuajtur 10 predha nga një sistem raketash.

Megjithëse nuk ka patur një bilanc të rëndë, shumë analistë janë të shqetësuar për ngjarjet e fundit. Testimi i paprecedentë i raketave nga Koreja e Veriut  kohët e fundit ka shkaktuar shqetësim tek komuniteti ndërkombëtar. Si kundërpërgjigje, Shtetet e Bashkuara dhe aleati i saj, Koreja e Jugut, kanë rritur shtuar stërvitjet e përbashkëta ushtarake që ishin zvogëluar vitet e fundit.

Klan News

Burimi informacionit @TvKlan: Lexo me shume ne : www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *