Tensione mes Pekinit dhe Uashingtonit, Kina ekspozon 52-vjeçarin që punonte si spiun i CIA-s në ushtri

Agjencia civile e spiunazhit të Kinës ka ekspozuar një shtetas kinez që dyshohet se ka dhënë informacione sekrete ushtarake për CIA-n, e fundit në një varg akuzash publike për spiunazh midis Uashingtonit dhe Pekinit.

Në një deklaratë të premten, Ministria e Sigurisë Shtetërore e Kinës tha se i dyshuari, i identifikuar me mbiemrin Zeng, punonte për një grup industrial ushtarak kinez të paidentifikuar në një rol që i jepte atij akses në informacione të rëndësishme sekrete.

Ministria tha se Zeng, 52 vjeç, u dërgua nga punëdhënësi i tij për të zhvilluar studimet e tij në Itali.

Sipas autoriteteve kineze atje dyshohet se atij iu afrua një zyrtar i ambasadës amerikane dhe ata gradualisht zhvilluan një “marrëdhënie të ngushtë” përmes aktiviteteve të tilla si darka, daljet dhe shikimi i operave, sipas deklaratës.

Ministria pretendoi se ndërsa angazhimi i tyre u thellua, zyrtari amerikan zbuloi se ishte një oficer i CIA-s. Zeng dyshohet se iu ofrua “një sasi e madhe” parash dhe emigrimi në SHBA për familjen e tij, në këmbim të informacionit të ndjeshëm për ushtrinë kineze, thuhet në deklaratë.

Për t’u bërë pjesë e grupit “Balkanweb” mjafton të klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet menjëherë. Grupi Balkanweb


Burimi informacionit @BalkanWeb: Lexo me shume ne : bota sot www.botasot.al

Spread the love

Similar Posts